Sex přes internet zkoušejí už i jedenáctiletí. Rodiče musí s dětmi o chování online mluvit, říká expert
Trendy & tipytéma 7 a více min čtení
Známý vtip říká, že dnešní rodiče se na internetu bojí jen dvou věcí – co z něj stahuje jejich syn a co na něj nahrává jejich dcera. Jak v době digitálních technologií vychovat dítě, které nenaletí na zjevný hoax, nenechá se zneužít sexuálním predátorem a nepodlehne nebezpečným módním vlnám?
Diskuze k článku
Mohlo by vás zajímat
Matematické modely předpověděly šíření viru lépe než vláda
7 a více min čtení
Co se stane, když si v počítači vytvoříte model okresního města a do něj pak pustíte náhodné návštěvníky s koronavirem? Vypadá to trochu jako nějaká speciální verze hry SimCity, ale ve skutečnosti to může mít velký dopad na život v následujících týdnech a měsících. Právě takhle vypadá zkoumání pandemie pomocí matematických modelů.
Michal Šmarda: Současná krize je příležitostí, jak změnit naši společnost
3 min čtení
Kvůli koronavirové pandemii sekáme obrovské dluhy – půl bilionu letos, nejméně půl bilionu příští rok… Kupujeme si za ně čas, abychom se nemuseli měnit. Bylo by ale lepší, kdybychom si za ně koupili změnu.
5G zvyšuje kvalitu života. Bez něj se zvýší nezaměstnanost, říká Petr Očko, náměstek ministra průmyslu a obchodu
7 a více min čtení
5G. Technologie, která budí vzrušené diskuse. Příkladem může být situace v Jeseníku, jednom z pěti měst, v nichž se rozbíhají pilotní projekty této technologie v ČR. Proč ale vlastně zavádění 5G budí takové vášně nejen v tuzemsku, ale i ve světě? A proč je vlastně 5G tak důležité?
Zájem o Teams vzrostl kvůli koronaviru asi sedmkrát, říká Eduard Filek z T-Mobile
6 min čtení
Zájem o nástroje pro videokonference a online spolupráci stoupl ze dne na den sedminásobně. Firmy se teď bez nich neobejdou a zůstane to tak i do budoucna. Zatím však často narážejí na nedostatečnou kvalitu připojení a špatné vybavení domácích kanceláří.
Nejčtenější zprávy
-
Robin Čumpelík: Soukromé firmy jsou v řešení pandemických problémů rychlejší než stát
7 a více min čtení
Jak v těžkých časech fungovala spolupráce vlády a soukromých firem? Kde se zadrhl slibný projekt online monitoringu lůžek v nemocnicích v celé zemi? A co mohly podniky v nejhorším období dělat lépe, aby se v nich nákaza tak nešířila? Bývalý vysoký úředník ministerstva průmyslu a obchodu o tom promluvil pro Svět chytře.
-
S digitalizací jsme na krizi mohli reagovat lépe, říká ministr Havlíček
6 min čtení
Digitalizace nejsou jen elektronické recepty, dálniční známky nebo online výuka. Jde o zásadní změnu celé ekonomiky i vzdělávání. A Česko na tom ve srovnání se zahraničím není úplně špatně.
-
Propaganda 2.0 – digtální technologie ve službě kultu osobnosti
7 a více min čtení
Digitální věk umožňuje dříve těžko představitelné zásahy do soukromí lidí a digitální technologie dokáží zásadním způsobem ovlivňovat lidské názory, uvažování a myšlení. Čínská propagandistická aplikace s jistou dávkou naivity názorně dokládá, jak to celé funguje, když se digitální nástroje dostanou do rukou totalitního režimu.
-
Data proti pandemii: Praze s očkováním proti koronaviru pomáhá platforma Golemio
4 min čtení
Umí interaktivní vizualizované mapy pohybu lidí i aut, ukáže aktuální polohy dopravních prostředků nebo zaplněnost kontejnerů na tříděný odpad. Platforma Golemio, kterou spustilo a provozuje hlavní město Praha, už třetím rokem dokládá, jak můžou data pomoct s životem v hlavním městě. Poslední rok ji ale vytěžil důsledněji než kdy dřív: díky jejímu přispění se po Praze rozvážely vakcíny proti covid-19.
-
Bude zdraví v mobilu stejná samozřejmost jako platba telefonem? Už se to blíží
6 min čtení
Ze svých chytrých telefonů již obsluhujeme své peníze. Máme tam bankovní účty, používáme fintechové aplikace, mobilním telefonem nahrazujeme plastové platební karty i hotovost. Není to jediná citlivá oblast, kterou mobilnímu telefonu svěřujeme. Proč tomuto trendu stále odolává zdravotnictví?
-
Na ČVUT vznikne nejmodernější 5G kampusová síť, postaví ji T-Mobile
3 min čtení
Společnost T-Mobile postaví v nejbližších měsících pro Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC ČVUT) nejmodernější kampusovou síť v České republice.
Další zajímavé články
Hraní videoher podle hráčů zdokonaluje v cizím jazyce a strategickém myšlení
2 min čtení
Domníváte se, že hraní videoher je pouze bezduché krácení času? Váš názor s vámi zcela jistě nesdílí valná většina těch, kdo tuto zábavu provozují. Podle průzkumu společnosti G2A – online tržiště s herními tituly – se naopak 73 % hráčů domnívá, že si takto vylepšují strategické myšlení.
Web nás provází už 30 let, WebExpo se zaměří na jeho budoucnost
4 min čtení
Před 30 lety v CERNu nezkoumali jen vznik vesmíru. Když tu 6. srpna 1991 spustil Tim-Berners Lee první webové stránky, zažil zde svůj velký třesk i web. Ten své třicáté narozeniny oslaví na WebExpu – největší technologické konferenci ve střední Evropě. Ta dnes představila oficiální program svého 13. ročníku, který se bude konat v pražské Lucerně od 21. do 23. září.
Chcete dobrý zvuk? Nutností je kvalitní hardware i rychlé připojení
5 min čtení
Prostorový zvuk už při sledování filmů nebo hraní her už dávno vnímáme jako samozřejmost. Málokdo ale ví, jak vlastně vzniká, jak se v minulosti vyvíjel a jaké chytré technologie se dnes při jeho produkci využívají…
T-Mobile dává přes léto neomezená data všem zdarma
2 min čtení
T-Mobile spouští 18. června balíček Sportovní léto, který zákazníkům nabídne zdarma neomezená data na celé léto až do konce srpna 2021.
Chytrá duše si sama změří tlak
pod minutu čtení
Německý výrobce duší Tubolito představil chytrou duši Tubo-MTB PSENS, která si sama změří tlak a o této hodnotě informuje jezdce prostřednictvím aplikace v chytrém mobilním telefonu.
Studie: Čím žily děti na internetu při pandemii? TikTokem, Robloxem a herními videy
5 min čtení
Z nové studie společnosti Kasperky vyplývá, že si v koronavirové pandemii děti na internetu oblíbily platformy TikTok a YouTube. Právě TikTok dosáhl takřka dvojnásobné oblíbenosti než doposud hojně preferovaný Instagram. Studie pracuje s daty za období od května 2020 do dubna 2021.
To nejlepší ze SvětChytře.cz v mailu
Zajímá vás, co píšeme? Nechte si jednou týdne zasílat upozornění na nejzajímavější články mailem. Stačí se přihlásit!