Ilustrační foto: Istockphoto

Barman, barista nebo DJ v klubu. Roboti v Česku pracují i tam, kde byste je nečekali

Trendy & tipytéma 3 min čtení

Roboti. Už to nejsou jen stroje v továrnách. Začínají nám vstupovat do života i v situacích, kde jsme pořád zvyklí spíš na kontakt s člověkem. Dokáží tak spolehlivě nahradit třeba barmana, baristu připravujícího kávu i dýdžeje na diskotéce. A podle všeho se zdá, že to není jen módní výstřelek.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Roboti. Už to nejsou jen stroje v továrnách. Začínají nám vstupovat do života i v situacích, kde jsme pořád zvyklí spíš na kontakt s člověkem. Dokáží tak spolehlivě nahradit třeba barmana, baristu připravujícího kávu i dýdžeje na diskotéce. A podle všeho se zdá, že to není jen módní výstřelek.

Související článek

Kde protivný číšník nehrozí. Objevili jsme v Praze podnik, kde vás obslouží robot

V tomhle baru si s číšníkem nepopovídáte. Ale na druhou stranu máte jistotu, že vás nenaštve a taky neošidí. Obsluhovat vás totiž bude robot. V Praze u stanice metra Nové Butovice se objevil podnik, který v člověku jdoucím kolem může zanechat pocit, že tady přistálo UFO. Ve skutečnosti je to bar a informační centrum za 21 milionů korun, jehož podobu má na svědomí výtvarník David Černý.

Asi nejsnazší způsob, jak se seznámit s robotem, je vyrazit do pražského futuristického baru Cyberdog, kde robot Kuka hostům nalévá víno. I když se tady skoro nezastaví, podle zástupce společnosti KUKA, která tyto stroje vyvíjí, tihle roboti obvykle zatím nemají za úkol vydělávat. „Jejich smysl je hlavně propagační,“ dozvěděli jsme se. A je pravda, že tohle skutečně funguje, protože nechat se obsloužit robotem… To je novinka, která obecenstvo přitáhne.

Uvaří kávu a neukápne

Robot barista, který připravuje kávu, připomíná na první pohled spíš průmyslového robota odněkud z tovární výrobní linky. Jeho pohyblivé a silné rameno příliš nepůsobí dojmem, že by zvládlo připravit a nalít kávu do malého hrnečku. Nicméně dá to. Spolupráce s robotem je tak naprosto jednoduchá. Robot je propojený s kávovarem a zákazník si jen na připojeném tabletu označí, o jaký druh kávy má zájem. Robot nabízí cappuccino, latté, macchiato, espresso a další tři druhy kávy. Pak už zbývá jen zvolit, kolik cukru a mléka.

Po zadání objednávky už stačí nechat robota pracovat. Za zvuků klasického robotího vrčení se paže stroje vrhne ke kávovaru, který s překvapivou přesností a šikovností obslouží, aby za malou chvíli předala požadovaný druh kávy zákazníkovi. Robot ani neukápne, vše je rychlé a přesné. Hrnečky na kávu navíc mají čárový kód, díky čemuž se mohou pohybovat autonomně. Během vaření kávy robot posílá statusové hlášky na propojený mobil. Veškerá data pochopitelně uchovává a jeho provozovatel si je může kdykoliv zobrazit. Zjistí tak například, o co je mezi zákazníky největší zájem.

Související článek

Tyhle roboty musíte mít! Připraví drink, uklidí prádlo a pobaví děti i babičku

Není týden, kdy by se světu nepředstavil nějaký robot pro každodenní život. Za poslední dobu jsme pro vás vybrali ty nejzajímavější.

Robobar rozhodně nešidí

Tak víno a kávu bychom měli. Co něco ostřejšího? Ani to není problém. Robot vám to nalije a namíchá. Sice si moc nepopovídáte, ale zase je tu jistota, že drinky rozhodně nešidí. Každý je totiž přesně odvážený. I tento robot má pevnou paži, kterou popadne i plnou láhev alkoholu a bez jediného zaváhání a zachvění z ní naleje požadované množství do shakeru. Ještě před tím si ale zákazník vybere některý z nabízených drinků, anebo si třeba vymyslí svůj vlastní. Robot všechny ingredience protřepe, případně jen promíchá. Zkrátka jak je třeba. Přitom pochopitelně nezapomene na led. A opět neukápne ani slzu alkoholu. Za jeho vývojem stojí čeští studenti, konkrétně šest vysokoškoláků z ČVUT, kteří na robotovi pracovali šest a půl měsíce.

Aby na sebe takový robot vydělal, musel by prodat skutečně hodně drinků. Jeho cena totiž začíná na jednom a půl milionu korun. Pokud jde o bezpečnost, tihle roboti na sobě mají senzory, které je upozorní na to, že je kolem nich nějaká překážka, což může být i člověk. Není tak důvod, proč se jich bát a třeba kolem nich stavět ochrannou síť.

Související článek

Život vězně s elektronickým náramkem: denně k nabíječce, bez fotbalu a piva

Půl roku ostrého provozu mají za sebou elektronické náramky pro vězně. Vyzkoušelo si je už 174 odsouzených. Jedna žena se s náramkem nad kotníkem neztotožnila natolik, že jí soud přikázal nastoupit do vězení skutečného. Stát za 280 náramků za šest let zaplatí 93 milionů korun.

Robotický dýdžej zvládne to samé, co člověk

Roboti barman a barista se zatím využívají jen nárazově při speciálních akcích. Kdo chce potkat robota, který slouží lidem pravidelně a baví je, musí vyrazit do pražského klubu Karlovy Lázně. Právě tady, konkrétně v prvním patře, robot pracuje jako dýdžej, který míchá muziku a přehrává desky. „Robot umí vlastně to samé, co umí lidský dýdžej. Jen doposud neumí umělá inteligence reagovat na lidi, jak se baví a jak se chovají. Pořád je ještě třeba lidský faktor. Dal by se ale neprogramovat tak, že zvládne úplně to samé, co člověk,“ říká Adam Lipšanský, manažer klubu. Toto vyjádření se pochopitelně může dotknout těch, kdo se jako dýdžej živí. Skuteční dýdžejové totiž tvrdí, že lidský faktor je při mixování hudby nenahraditelný a že není možné nechat hudbu vybírat stroj.

Ať tak či tak, robotickému dýdžeji, barmanovi a baristovi nejde neuznat to, že se nikdy neunaví a pracovat budou prostě tak dlouho, jak jim člověk nakáže. Kromě tzv. wow efektu, který svojí přítomností mezi zákazníky vzbudí, je to další důvod, proč na robota vsadit. Roboti nikdy nespí.

Témata:
Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama