Zdroj: Huawei

Huawei na černé listině. Ruce pryč od něj dávají po Goolge i další firmy

Trendy & tipyAktuality 2 min čtení

Potom co americké ministerstvo obchodu zařadilo čínskou firmu Huawei na černou listinu, na sebe nenechala dlouho čekat reakce Googlu . Google se chystá omezit čínské společnosti používání operačního systému Android. Podle informací agentury Bloomberg se k rozhodnutí Google nespolupracovat s Huawei přidají i další velké americké firmy.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Potom co americké ministerstvo obchodu zařadilo čínskou firmu Huawei na černou listinu, na sebe nenechala dlouho čekat reakce Googlu . Google se chystá omezit čínské společnosti používání operačního systému Android. Podle informací agentury Bloomberg se k rozhodnutí Google nespolupracovat s Huawei přidají i další velké americké firmy.

Související článek

Špičky západu v Praze řešily, jak ochránit chystanou síť 5G. O čínském Huawei se mlčelo

Uvědomit si riziko vlivu třetí země při výběru dodavatele technologií, ale i to, že kybernetické útoky nemusí využívat jen technické slabiny systémů, ale mohou být přijít i od někoho, kdo zná systém zevnitř. Uvádí to dokument nazvaný Pražské návrhy, který je výsledkem pražské mezinárodní konference o bezpečnosti při zavádění sítí páté generace (5G).

V současné chvíli společnost Google jedná o konkrétních krocích v reakci na rozhodnutí amerického ministerstva obchodu, které zařadilo Huawei na černou listinu. Trumpova administrativa tak podle informací agentury Bloomberg, reagovala na obvinění Pekingu ze špionáže. Google omezí čínské společnosti používání operačního systému Android, ta kvůli tomu přijde o aktualizace a později i o přístup k řadě služeb amerického gigantu, jako jsou například aplikace Play Store, Gmail a YouTube. Čínská společnost by mohla využívat  jen software nebo hardware, který je pod otevřenou licencí k volnému používání. K dispozici by nebyly ani aktualizace operačního systému. K tomuto rozhodnutí, nadále nespolupracovat s firmou Huawei, se podle informací agentury Bloomberg přidají také další velké firmy, jako například Qualcomm, Intel, nebo Broadcom.

Související článek

V Číně je placení kartou „out“. Vyhrává mobil s aplikací. Výhoda, nebo cesta ke ztrátě soukromí?

Čína miluje platbu mobilem. Jen s telefonem tak čínský občan může ve velkých městech prakticky kdekoliv nakoupit téměř všechno, co my v Evropě běžně platíme hotově nebo platební kartou. Číňan může dát mobilem dokonce i almužnu žebrákovi na ulici. Masivní přechod na bezhotovostní společnost má ale také stinné stránky. Jak z pohledu uživatelů, tak i z pozice vládnoucí komunistické strany.

Huawei se podle dosavadních informací skutečně připravuje na možnost, že nebude moci do budoucna využívat software Android a chystá svůj vlastní operační systém. V takové situaci by samozřejmě rozhodovalo množství a kvalita aplikací; dostatečně velký ekosystém se nepodařilo vybudovat ani Microsoftu kolem Windows Mobile. Je ale pravda, že ten za sebou neměl čínskou vládu... 

Zpomalení rozvoje 5G sítí?

Reakcí na zablokování dodávek pro Huawei, může vyvolat spoustu změn. Ovlivnit  obchodní aktivity velkých amerických výrobců počítačových čipů, mezi ně patří například firma Micron Technology, zpomalit se také může rozvoj 5G sítí po celém světě.

Ačkoli se podle společnosti Bloomberg, Huawei na možné zastavení amerických dodávek připravuje od poloviny roku 2018, vytvořila si zásobu čipů a dalších důležitých součástek, může se se podle informací, na základě posledních událostí firma dostat do problémů.

Rizika špionáže

Související článek

Další hrozba z východu. Světu hrozí rozdělení na dva internety. Svobodný a čínský

Číně se podařilo něco nečekaného. Ještě v roce 2011 čínští komunisté panikařili ze schopnosti obyvatel organizovat s pomocí internetu protesty a demonstrace. Po nástupu současného prezidenta Si Ťin-pchinga ale přišla změna ve způsobu uvažování vládnoucí strany. Spočívá v myšlence, že než možnosti internetu radikálně omezovat, je lepší ho využít ke kontrole společnosti. Dnes je tak čínský internet regulován a cenzurován nejpřísněji a nejefektivněji na světě. Vládě přitom pomáhají i firmy jako Huawei nebo ZTE, před kterými varuje i náš Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost.

Rostoucí tlak západních zemí na firmu Huawei, vzniká především ze strachu několika státu včetně USA, aby Peking nevyužíval zařízení Huawei ke špehování. Také Česká republika se řadí mezi státy, které si možné riziko uvědomují. V Česku vydal varování Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který informuje o možné bezpečnostní hrozbě, která hrozí při používání softwaru i hardwaru čínských firem Huawei a ZTE.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama