foto: archiv redakce

Otestovali jsme internet věcí T-Mobile

Firmy chytřetéma 6 min čtení

O internetu věcí, nebo také IoT (Internet of Things), mluví dnes skoro každý. Jenže většinou jde o systémy vznikající na míru, poměrně složité a komplexní – třeba pro dodavatele energií, vodárny nebo velké logistické firmy. My jsme otestovali konkrétní a hotové řešení, které stačí vyndat z krabičky, spustit a jednoduše nastavit. Poskytuje ho T-Mobile a cílí na malé a střední podnikatele. Jak funguje?

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

O internetu věcí, nebo také IoT (Internet of Things), mluví dnes skoro každý. Jenže většinou jde o systémy vznikající na míru, poměrně složité a komplexní – třeba pro dodavatele energií, vodárny nebo velké logistické firmy. My jsme otestovali konkrétní a hotové řešení, které stačí vyndat z krabičky, spustit a jednoduše nastavit. Poskytuje ho T-Mobile a cílí na malé a střední podnikatele. Jak funguje?

Výrobna regionálních potravin s chlazeným skladem, ale také třeba farma, kde vznikají ty nejlepší jogurty široko daleko. Středně velký sadař, který svou úrodu skladuje v prostorách, kde musí udržovat konstantní teplotu. Nebo majitel restaurace s velkým chladicím boxem, v němž má uskladněné zboží za desítky tisíc korun, ze kterého bude vařit. Ti všichni ocení nepřetržitou kontrolu nad teplotou a vlhkostí v prostorách, které mají na jejich podnikání zásadní vliv.

Související článek

Chytré úlové váhy udělají šťastnější včelaře i jejich včely

Starat se správně o včelí úly a jejich obyvatele vyžaduje množství znalostí i času. Česká zemědělská univerzita se proto se společnostmi T-Mobile, IBM a dalšími technologickými firmami pustila do projektu, který má za cíl péči o včelstva výrazně zjednodušit. Využívá přitom internet věcí a síť Sigfox. Včelaři mohou na dálku sledovat, jak se jejich včelám daří. A to i v případě, že mají úly tam, kde není přístup k elektřině nebo internetu. Stačí čtyři tužkové baterie.

Jedno takové zařízení nabízí T-Mobile. IoT teploměr, který dokáže sledovat i vlhkost. Pokud sledované veličiny překročí předem určené meze, například stoupne teplota kvůli závadě chladicího zařízení nebo výpadku elektřiny, během krátké chvíle nahlásí přes SMS, e-mailem nebo i hlasovým voláním, že teplota nebo vlhkost není taková, jaká by měla být. Majitel tak má možnost nastalou situaci okamžitě řešit a zabránit tak škodám.

Bez zásahu funguje až osm let

Ve spolupráci se spřátelenou restaurací jsme vše vyzkoušeli v praxi. Konkrétně šlo o IoT teploměr, který T-Mobile nabízí v rámci balíčku pro internet věcí ve verzi Advanced. Největším kusem v balení je čidlo o velikosti 15 × 8 centimetrů měřící teplotu i vlhkost, které lze použít v interiéru i venku s LCD displejem, dokladem o kalibraci od výrobce a návodem, jak čidlo připojit k internetu a používat. Samozřejmostí je přístup na cloudovou aplikaci IoT Manager, která slouží k instalaci a správě senzorů – zvládne jich i více, takže pokud by bylo zapotřebí sledovat více míst, vše se ukáže na jednom místě. Lze v ní velmi jednoduchým způsobem registrovat zařízení, zobrazovat a exportovat naměřená data, nastavovat alarmy či konfigurovat zařízení prakticky odkudkoliv, protože k jejímu ovládání stačí chytrý mobilní telefon. Navíc její ovládání je skutečně jednoduché a intuitivní.

Kombinovaný teplo- i vlhkoměr můžete samozřejmě využít nejen v restauraci, ale třeba i na zahrádce... -

To hlavní se ale skrývá pod názvem Sigfox, což je síť pro internet věcí. Díky ní měřicí zařízení může bez přísunu k elektrické zásuvce fungovat i několik let. Záleží jen na tom, jak často výsledky měření předává dál. Čím častěji je odesílá, tím kratší je životnost baterie. Interval lze nastavit na 30 minut, 1, 3, 6, 12 a 24 hodin. Při odesílání dat po půlhodině udává výrobce přibližnou výdrž jedenáct měsíců. Komu ale stačí odesílat data, samozřejmě pokud se nic mimořádného nestane, jednou za den, ten na teploměr (a vlhkoměr v jednom) nemusí sáhnout osm let. Z pohledu životnosti je výhoda i to, že kvalita signálu nemá na rozdíl od jiných bezdrátových technologií vliv na výdrž baterie.

Pokrytí je všude

Obavu není potřeba mít ani z toho, že by síť Sigfox nebyla někde dostupná. Stačí jeden pohled na mapu pokrytí České republiky na webu a je hned jasné, že pokrytí je v Česku výborné. Jak jsme se při několikatýdenním testu přesvědčili, měření není problém ani uvnitř poctivé historické budovy z počátku minulého století. A z podstaty zařízení se dá očekávat, že stejné to bude i v moderním skladu obloženém plechem. Výrobce jen doporučuje, aby měřicí zařízení nebylo umístěné blízko (do 20 centimetrů) kovových předmětů. Mohlo by pak dojít ke zhoršení přenosu signálu. Kromě toho je dobré se vyvarovat umístění v bezprostřední blízkosti velkých elektrických strojů, což by pro změnu mohlo ovlivnit výsledky měření.

„ Majitel se o problému dozví prakticky okamžitě a může adekvátně reagovat.“

Nám ale praxe ukázala, že jde spíš o preventivní varování, protože signál ani výsledky měření se neměnily, ačkoliv jsme teploměr zkušebně nechali několik hodin přes noc přímo na kovovém restauračním konvektomatu.

Související článek

Instantní internet věcí od T-Mobile

Zájemci o jednoduchý vstup do světa IoT si mohou objednat balíček pro měření teploty a vlhkosti. Komplet včetně datového spojení a měřicí aplikace míří především na podnikatele v potravinářství, průmyslových a skladovacích provozech, přepravě, maloobchodu nebo zemědělství. Za 109 Kč měsíčně jej dodává T-Mobile.

Spuštění zařízení je snadné. Na webu www.iotm.cz je potřeba jen zadat údaje o měřidle, které jsou uvedeny na jeho štítku. A pak už jen stačí nastavovat a upravovat požadované údaje – v našem případě tedy teplotu a vlhkost. Konkrétně jde o nejnižší a nejvyšší měřené hodnoty, při jejichž překročení zařízení spustí alarm. Alarmy přitom fungují nezávisle na pravidelném odesílání hodnot. I když si data necháte posílat třeba jen jednou za den, není potřeba mít strach, že nefunkční chladicí box bude celou dobu mimo provoz. Vyhodnocení alarmů totiž probíhá každou minutu. Majitel se tak o problému dozví prakticky ihned poté, co nastane, a může na něj adekvátně reagovat.

Praxe? Prostě to funguje

Majitel restaurace, který pro nás IoT zařízení pro měření teploty a vlhkosti zkoušel, měl pro testování dobrý důvod. V zázemí restaurace má speciální temperovanou místnost, v níž skladuje potravinářské zboží v hodnotě vyšších desítek tisíc korun, takže potřebuje mít neustálou jistotu, že nehrozí jeho znehodnocení. Ať už kvůli výpadku elektřiny, nebo kvůli pochybení některého ze zaměstnanců, který před odchodem domů jednoduše zapomene do skladu zavřít dveře. Jakkoliv banálně to zní, i to se v minulosti stalo. A nebylo to jediný problém.

Související článek

Brněnský startup mění práci sedláků z Podřipska i vinařů v Chile. Sází na chytré technologie

Málokterý obor je tak konzervativní jako zemědělství. Firma Clever Farm se ho rozhodla rozhýbat prostřednictvím chytrých technologií. Že má šanci uspět, dokazoval zájem jak nadšenců do internetu věcí, tak farmářů a manažerů zemědělských podniků z celého světa, kteří na berlínské konferenci Sigfox Connect obléhali stánek brněnského startupu.

„Jednou jsme dokonce vyhořeli. Sice ne úplně, ale část kuchyně a skladu plameny poničily. Stála za tím technická závada na jednom elektrospotřebiči. Kdybych měl takový teploměr v restauraci umístěný tenkrát, nejspíš bychom to díky vyšší naměřené teplotě a spuštěnému alarmu zjistili v zárodku požáru a škoda by mohla být nižší,“ říká restauratér Pavel Škvára.

Ten ve skladu udržuje teplotu 5 stupňů Celsia. Alarm si proto nastavil na teplotu o dva stupně vyšší s tím, že kromě SMS zprávy by mu informace o alarmu přišla ještě na e-mail. „Určitě bych při alarmu reagoval dřív na SMS zprávu, ale e-mail je třeba možné poslat i na jinou adresu, když vím, že budu mít vypnutý telefon,“ dodává Škvára, který kromě alarmu oceňuje i přehledy veličin, které zařízení měří. Dvanáctihodinový interval se mu zdá vhodný – jedno měření probíhalo v deset hodin dopoledne, kdy je ve skladu největší provoz, druhé v deset hodin večer, kdy se podnik pomalu zavírá. „Kromě toho, jestli chlazení vůbec funguje, se tak dá sledovat, zda je chlazení skladu dostatečné,“ vysvětluje restauratér.

Dvě stovky měsíčně

Použité měřicí zařízení podnikatele vyjde na 129 korun měsíčně. Cena zahrnuje zařízení, konektivitu a cloudovou aplikaci a smlouva je standardně na 3 roky. Jde ale zvolit ještě o něco levnější, ale i dražší verzi. Za cenu 109 korun dostane variantu, která měří jen teplotu ve vnitřních prostorách, za 149 korun model pro měření vlhkosti a teploty uvnitř i venku, navíc s externí sondou pro měření například v mrazáku nebo ve vodě. „Sto třicet korun měsíčně je částka, která je pro mě naprosto bezvýznamná. Takže s ohledem na to, co mi měřicí zařízení přináší, má pro mě takhle malá investice smysl,“ říká majitel restaurace.

Témata:
Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama