Zdroj: Redakce

Jižní Moravou kočuje dílna, kterou by chtěl každý. Zastavuje u škol

Věci chytřetéma 4 min čtení

Tak trochu jiné dílny. Hoblík a pilku nahrazuje 3D tiskárna, laserová řezačka nebo kooperativní robot. Jižní Morava jako líheň mládeže zapálené do používání digitálních výrobních technologií? A proč ne, právě takovou myšlenku vyrazila šířit mobilní dílna FabLab. Navíc je pro zájemce zadarmo.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Tak trochu jiné dílny. Hoblík a pilku nahrazuje 3D tiskárna, laserová řezačka nebo kooperativní robot. Jižní Morava jako líheň mládeže zapálené do používání digitálních výrobních technologií? A proč ne, právě takovou myšlenku vyrazila šířit mobilní dílna FabLab. Navíc je pro zájemce zadarmo.

Související článek

FabLab je ráj brněnských kutilů. Nabízí 3D tisk i řezání laserem

Co si tak vyrobit IoT čidlo, které nelze běžně koupit? Nebo třeba vlastní stolní hru, longboard nebo 3D model čerpadla? Proč ne, jenže je k tomu potřeba dílna s odpovídajícím vybavením. A přesně taková, navíc přístupná komukoliv, je k dispozici v Brně. Jmenuje se FabLab a na víc než sto osmdesáti metrech čtverečních dává možnost plnit si kutilské sny.

Popularita sdílené dílny FabLab Brno, jejíž fungování jsme popsali v naší reportáži, přesáhla hranice Brna. Na krajské silnice totiž vyjel speciální kamion s návěsem, který se po zaparkování u základních a středních škol promění v dílnu s moderními stroji, o kterých se jejich otcům mohlo jen zdát. Zájemci v návěsu najdou 3D tiskárny, laserovou řezačku, CNC frézku, plotter i robotickou paži. S průvodci na palubě si mohou studenti osahat moderní výrobní technologie a ještě si domů odnést něco, co si sami vyrobí.

Nové technologie do ruky

Tým kolem návěsu FabLab Experience si dal za cíl šířit osvětu o nejnovějších technologiích pro výrobu a stavbu prototypů tím možná nejjednodušším způsobem – prostřednictvím příležitosti si něco vlastnoručně vytvořit. Odvážná myšlenka pojízdné laboratoře z hlavy vedení brněnského FabLabu přišla ve chvíli, kdy se v jejich dílně vystřídalo téměř 30 školních exkurzí a bylo jasné, že tato cílová skupina touží objevovat nové technologie.

Od nápadu k realizaci návěsu bylo nutné absolvovat řadu kroků, než projekt dostal podporu ze strany jak zástupců Jihomoravského kraje, brněnského magistrátu, představitelů fakult VUT a hlavně řady podporujících firem, které přispěly buď finančně, případně rovnou technologiemi a stroji do dílny. Spolupracující společnosti zároveň platí i polovinu nákladů na provoz kamionu. Hodnota vybavení na palubě je asi pět milionů Kč, další miliony stála stavba návěsu.

FabLab Experience má za rok zastavit u šedesátky krajských škol, čímž ročně obslouží přes deset tisíc mladých zájemců, především žáků a studentů základních a středních škol. Vedení škol podobnou aktivitu oceňuje, protože školám i studentům šetří čas a peníze. Není totiž potřeba někam dojíždět. Navíc vstup do expozice ukryté v návěsu je zdarma.

„Chceme, aby se studenti nebáli realizovat svoje sny a představy. FabLab Experience má bořit hranice, má jim ukázat, že nové technologie nejsou složité. Po zaškolení si zvládnou sami naprogramovat třeba robota,“ říká manažer FabLab Tomáš Mejzlík z JIC.

Čtyřicet metrů čtverečních

FabLab Experience je primárně určený pro střední a základní školy, v závěsu se mohou školit i učitelé v rámci předem dohodnutých workshopů. Projekt brněnské digitální dílny FabLab je ve své velikosti ve světě nevídaný. „Před spuštěním projektu jsme prováděli průzkum a nenašli jsme celosvětově srovnatelný projekt.“

Související článek

JIC – místo na Moravě, kde se rodí firmy, které točí miliardy korun. A Kiwi.com není jediná

Světový obr na poli prodeje letenek. Firma, která pomáhá sledovat pohyb automatických robotů v továrnách globálních automobilek. Vývojáři syntetizátorů, na které hrají hudebníci z celého světa. Ale třeba i společnost, jejíž produkt pomáhá chránit počítačové sítě proti kybernetickým útokům. To je jen několik příkladů firem, kterým k úspěchu pomohlo Jihomoravské inovační centrum. Kdo další se k nim přidá?

Návěs FabLab Experience má na délku čtrnáct metrů, na výšku čtyři a ve vysunutém stavu zabere pět metrů do šířky. Maximální provozní hmotnost je 27 tun a pohání ho 32A třífázová nebo vlastní elektrocentrála. Součástí návěsu je plocha čtyřicet čtyři metrů čtverečních se čtyřmi výrobními stroji, kooperativní robotickou rukou a špičkovým elektronickým mikroskopem ThermoFisher. Kromě toho zbylo i dostatek prostoru pro několik stolů a židlí, takže v návěsu se lze pohodlně pohybovat či pracovat. 

Zastaví a proškolí

Návěs křižuje kraj a jeho letošní program je už slušně nabitý. Od zahájení projektu až do konce školního roku je v plánu navštívit dvaatřicet škol. Přesný plán cesty včetně dalších informací je dostupný na webu projektu https://www.fablabexperience.cz. Školy, které mají zájem o návštěvu pojízdné laboratoře, mohou oslovit FabLab, a to ideálně půl roku dopředu.

Školení a ukázky v návěsu běžně trvají tři dny. „Ráno a dopoledne žáci podniknou prohlídku po kamionu a seznámí se s digitální výrobou. Po obědě projdou školeními a naučí se s přístroji zacházet. Poté si něco vyrobí a případně odnesou domů na památku,“ vysvětluje manažer FabLab Experience Daniel Šín z JIC. Za návštěvu a školení žáků či studentů se nic neplatí. Platí to i pro spotřební materiály použité při ukázkách a školeních. Materiál, například kov či dřevo, pro vlastní výrobu si lze donést ze zdrojů školy, nebo na místě koupit ze zásob laboratoře.

Související článek

Za jak dlouho budete v práci? Zkuste aplikaci, která ví, jak funguje doprava v Brně a okolí

Ze kterého místa v Jihomoravském kraji se nejlépe dojíždí do Brna? Kde je nejvíce zastávek MHD a kde se dlouho čeká na spoje? Tohle (a nejen to) prozradí on-line aplikace Dopravní obslužnost Brna a okolí, která vyhrála ocenění v soutěži o aplikacích využívajících otevřená data.

FabLab Experience je skvělou možností, jak veřejnosti předvést moderní technologie v praxi s tím, že si je může každý osahat a použít pro vlastní výrobek. Absence nákladů pro školy a žáky nahrává jeho popularitě, stačí si jeho návštěvu jen včas objednat.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama