Foto: iStockphoto

Stačí jeden pohled, a lampa zhasne. Technologie, které pomáhají postiženým

Věci chytřetéma 4 min čtení

To, že chytré technologie můžou nemocnému nebo postiženému člověku změnit život, dokazuje veletrh INSPO, který se zaměřuje na využití moderních technologií pro ty, kterým zdraví neslouží stejně jako většině společnosti. Jeho další ročník se bude konat v Praze 30. března v Kongresovém centru Praha. Už teď víme, co na něm bude k vidění.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

To, že chytré technologie můžou nemocnému nebo postiženému člověku změnit život, dokazuje veletrh INSPO, který se zaměřuje na využití moderních technologií pro ty, kterým zdraví neslouží stejně jako většině společnosti. Jeho další ročník se bude konat v Praze 30. března v Kongresovém centru Praha. Už teď víme, co na něm bude k vidění.

Související článek

ReWalk vrátí na nohy i ochrnuté s přerušenou míchou

Vypadá to jako nějaká rekvizita z Iron Mana a podobných sci-fi příběhů. A vlastně to tak i funguje – tento vynález vrací lidem schopnosti, o něž po úraze nebo jiným řízením osudu přišli. Technologie zvaná ReWalk vznikla v Izraeli a umožňuje chodit i zraněným s přerušenou míchou, kteří by se jinak až do smrti pohybovali jen na invalidním vozíku.

Jedno z nejzajímavějších řešení na konci března v Praze na konferenci INSPO představí společnost Benetronic, která se přístroji a aplikacemi pro zdravotně postižené zabývá už od roku 2009. Zaměřuje se na nejtěžší případy – kvadruplegiky ochrnuté po úrazu, kteří nemohou hýbat žádnou končetinou, pacienty se spinální svalovou atrofií a další klienty s výrazně omezenými pohybovými schopnostmi. Je jím inteligentní kompenzační pomůcka MouthMouse která umožňuje ovládat počítač či jinou elektroniku v podstatě jakýmkoli způsobem, který klienti zvládají – hlasem, pohledem, dechem, rty a podobně. Jedinečné je už samotné nastavení – stačí dvě fotografie, podle nichž systém pozná, na jaký typ ovládání se má nastavit a co se tím způsobem bude ovládat. Jestli to bude počítač, telefon, televize… Vše je maximálně rychlé, jednoduché a efektivní.

Kromě MouthMouse přiveze firma Benetronic i druhou horkou novinku – chytrý ovládací panel Brain pro domácnost. Ten pracuje podobně jako MouthMouse, takže se dá rovněž ovládat nejrůznějšími netradičními způsoby, ale má jednu velkou výhodu – slouží mimo jiné i jako vypínač elektrického proudu do standardních zásuvek, což znamená, že se s ním dají zapínat a vypínat i úplně obyčejné přístroje jako lampičky, ventilátory a podobně. Při správném nastavení se stačí třeba na ventilátor jen podívat, a on se zapne či vypne.

Důležitým faktorem je samozřejmě cena. Tady je potřeba přiznat, že taková zařízení nejsou zrovna levná. Panel Brain ještě není na trhu, za MouthMouse v plné verzi se softwarem se platí celých 95 tisíc korun. To je pro mnoho potenciálních klientů, pro které je často jediným příjmem invalidní důchod, reálně nedosažitelná částka. Podle zástupců Benetroniku ji ale mohou až o 95 procent snížit nejrůznější dotace, k nimž firma klientům pomáhá. Údajně se tak zařízení dostane k více než devadesáti procentům těch, kteří zařízení skutečně potřebují.

Cestují i ti, kteří neslyší

Neméně zajímavá bude i účast on-line platformy Deaf Travel, která, jak název napovídá, je svéráznou mapou pro sluchově postižené. Autoři, kteří tímto postižením sami trpí, vyšli z jednoduché zkušenosti – na většině turisticky atraktivních míst se na problémy se sluchem příliš nepamatuje. Běžní průvodci i audioprůvodci ve sluchátkách jsou postiženým k ničemu a totéž mnohdy platí i pro psaný text, neboť – jak zdůraznil zástupce Deaf Travel Jan Wirth – sluchově postižení nevnímají češtinu jako mateřský jazyk. Tím je pro ně znaková řeč, a proto s psaným textem mohou mít podobné problémy jako zdraví jedinci při čtení v cizím jazyce.

Související článek

Špičku v robotické medicíně najdete v Čechách

Co spojuje české pacienty po autonehodě a britské vojáky zraněné během misí? Špičkové rehabilitační pracoviště, které využívá robotickou medicínu. Jméno malého městečka kousek od Benešova jste určitě už slyšeli. V Kladrubech se s pomocí robotů léčí pacienti z celého světa. Někteří vypadají v exoskeletonu jako ze sci-fi filmu, ale vzhled v tomto případě nerozhoduje. Důležité je, že toto a další robotická zařízení používaná v Rehabilitačním ústavu Kladruby pomáhají.

Startup Deaf Travel tedy vyvinula speciální mapy turisticky atraktivních objektů v mnoha evropských zemích, na nichž se zobrazí QR kódy odkazující na informace ve znakové řeči. Může se jednat o jednoduché popisky, ale i delší videa, na nichž vyškolení asistenti znakovou řečí „namluvili“ zevrubný komentář. Informace jsou k dispozici jak v lokálních znakových jazycích, tak i v univerzálním systému International Sign, který většina sluchově postižených aspoň částečně ovládá. Deaf Travel se také obrací na neslyšící cestovatele, kteří se mohou do projektu zapojit a pomoci doplňovat databázi zajímavých míst. Ačkoliv projekt začal fungovat teprve nedávno, místa na mapě se utěšeně plní.

Sluchově postižených se týkal i další projekt firmy Transkript Online. Je to komplexní tlumočnický systém mezi znakovou a mluvenou řečí. Jakub Pětioký ze známého rehabilitačního ústavu v Kladrubech zase zájemce o účast na konferenci láká na speciální chytré fitness náramky, vyvíjené přímo ústavem. Podobně jako běžné Fitbity či Garminy měří denní aktivitu, pohyb apod., ovšem se zřetelem ke specifickým zdravotním problémům a rehabilitačním potřebám. Náramky tak sledují obzvlášť pečlivě vybrané parametry, upozorňují uživatele na dosažení hraničních hodnot apod. Mezi další projekty kladrubského ústavu patří i speciální oční komunikátor, používaný nejen pro dorozumívání s klienty, ale také třeba pro nejrůznější terapeutické videohry.

Související článek

Budoucnost zdravotnictví: Život zachrání chytré hodinky

Umělá inteligence použitá ve zdravotnictví dokáže neuvěřitelné divy. Vrací lidem zrak i sluch, ve srovnání s živým doktorem lépe rozpozná vybrané formy rakoviny i další nemoci, případně umí nahradit neustále chybějící zdravotní sestry. Sci-fi se tak už dávno stalo realitou. Pořád to ale není všechno. Podle všeho nás čeká doba, kdy se naše zdraví bude kontrolovat nepřetržitě a samozřejmě on-line.

Virtuální realita pro vozíčkáře

Čeští vozíčkáři nespí, naopak myslí na své kolegy. Proto vymysleli speciální handbike, tedy kolo poháněné pomocí rukou, které nikam nejede, stojí, ale jezdec si přesto užije jízdu v exteriéru. A to vše díky tomu, že sleduje displej, na kterém se odvíjí stejná realita, jako by se pohyboval venku. Takto i ti, kteří nemohou sportovat venku, alespoň doma zažijí pocit, jaké to je. A pozor, jde o unikátní český výrobek.

 

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama