Foto: iStockphoto.com

Špičky západu v Praze řešily, jak ochránit chystanou síť 5G. O čínském Huawei se mlčelo

Stát chytřeAktuality 3 min čtení

Uvědomit si riziko vlivu třetí země při výběru dodavatele technologií, ale i to, že kybernetické útoky nemusí využívat jen technické slabiny systémů, ale mohou být přijít i od někoho, kdo zná systém zevnitř. Uvádí to dokument nazvaný Pražské návrhy, který je výsledkem pražské mezinárodní konference o bezpečnosti při zavádění sítí páté generace (5G).

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Uvědomit si riziko vlivu třetí země při výběru dodavatele technologií, ale i to, že kybernetické útoky nemusí využívat jen technické slabiny systémů, ale mohou být přijít i od někoho, kdo zná systém zevnitř. Uvádí to dokument nazvaný Pražské návrhy, který je výsledkem pražské mezinárodní konference o bezpečnosti při zavádění sítí páté generace (5G).

Související článek

Česká firma, která se robotů nebojí. Tajemství v ní nejsou ani platy kolegů

Začalo to jako rodinný podnik, v současnosti mají 120 zaměstnanců a spolupracují s nadnárodními giganty. Firma ICE z Vysočiny se úspěšně veze na vlně automatizace, robotizace a dalších trendů nové doby. K nim patří i to, že si zrušili hierarchickou strukturu a fungují v malých projektových týmech bez šéfů. Navíc všichni znají platy svých kolegů.

Experti z 32 zemí Evropské unie, NATO a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) dva dny v Praze probírali bezpečnostní rizika spojená s novou generace sítě, která má díky obrovské rychlosti přenášení dat změnit dnešní pojetí internetu. Výsledkem setkání jsou takzvané Pražské principy, které by měly by měly rizika spojená se zaváděním sítí 5G omezit. Účastníci konference opakovaně zdůrazňovali, že akce nebyla zaměřena proti žádné firmě ani proti žádnému státu, přestože se v souvislosti s bezpečností sítí 5G často mluví o čínské společnosti Huawei. Při veřejné části konference jméno této firmy ale žádný z řečníků nezmínil.

Dokument konstatuje, že sítě 5G změní fungování ekonomiky i společnosti, protože umožní automatizaci řady činností. S větší digitalizací ale také vzroste riziko kybernetických útoků, které by v budoucnu mohly mít horší dopady, než je tomu nyní. Podle materiálu je třeba už při budování komunikačních sítí klást důraz na jejich bezpečnost a odolnost. Každá země přitom má právo stanovit si vlastní bezpečnostní požadavky, které budou sloužit k ochraně dat před neoprávněným hromaděním a zneužíváním.

Související článek

Martin Kupka: Cesta k lepšímu Česku vyžaduje mnohem víc moderních technologií

Co se rychlého internetu týká, je na tom Česko na evropské poměry dost bídně. Průměrná rychlost internetového připojení je pouhých 8 megabitů za sekundu, což nestačí ani pro streaming filmů ve vysokém rozlišení, natož pro celkovou digitalizaci země. Aby se to změnilo, je nutné mimo jiné budovat ve velkém optické sítě, což ovšem v našich krajích naráží na spoustu překážek. Místopředseda a poslanec ODS Martin Kupka o tom ví hodně – s touto problematikou se setkává nejen v parlamentu, ale i jako dlouholetý starosta středočeských Líbeznic.

Při pohledu na technickou stránku sítí 5G materiál doporučuje, aby operátoři pravidelně kontrolovali bezpečnost svých sítí i všech jejich součástí. Při hodnocení rizik používaných výrobků by měli vzít v potaz i právní prostředí, ve kterém se producenti pohybují. Zákazníci by také měli mít informace o původu všech součástí zařízení i softwaru s ohledem na bezpečnost těchto komponent. Dokument také upozorňuje, že při zajišťování bezpečnosti je třeba myslet i na to, že kybernetické útoky nemusí spoléhat pouze na zneužití technických slabin sítí, zmiňuje přitom například zneužití interních informací.

Materiál rovněž mluví o potřebě transparentního financování komunikačních sítí a o tom, aby provozovatelé těchto sítí neměli neprůhlednou vlastnickou strukturu. Státní podpora ve formě pobídek či dotací na budování 5G sítí a poskytování služeb by měly respektovat zásady spravedlnosti, být komerčně přiměřené, prováděné otevřeně a transparentně a vycházet ze zásad hospodářské soutěže na otevřeném trhu.

Tuzemský Český telekomunikační úřad v současnosti finalizuje podmínky aukce kmitočtů pro sítě 5G v Česku, která by měla začít letos na podzim. V příštích dnech zahájí veřejnou konzultaci podmínek a po jejich vypořádání předloží materiál vládě.

Související článek

Operátoři by měli sítě 5G spustit do roku 2024. Přinese to revoluci, slibuje Babiš

Operátoři budou mít po aukci kmitočtů pro mobilní sítě páté generace (5G) čas do roku 2024 na spuštění sítí pro komerční provoz. Aukce by měla začít letos v listopadu, frekvence pro 5G v pásmech 700 MHz a 3,5 GHz budou rozdělené v roce 2020. Na pražské konferenci o zajištění bezpečnosti při zavádění sítí 5G to včera uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Babiš očekává, že technologie přinese větší změnu, než v minulosti znamenal nástup mobilních telefonů.

Mobilní sítě 5G budou proti stávající technologii LTE znamenat především výrazně vyšší rychlost datových přenosů. Ta by měla být v řádech Gbit/s, tedy až stonásobně vyšší. Sítě slibují také mnohem kratší odezvu a širší možnost využití pro tzv. internet věcí, tedy komunikaci zařízení mezi sebou bez účasti člověka. S využitím 5G se počítá například ve zdravotnictví, v autonomních dopravních systémech v nasazování umělé inteligence nebo v rámci automatizovaného řízení.

Témata:
Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama