foto: Shutterstock

Chytrý boj proti koronaviru: když samotná technologie nestačí

Věci chytřekomentář 5 min čtení

Slibným pomocníkem v boji proti aktuální epidemii koronaviru jsou nejrůznější chytrá řešení. Často ale zapomínáme na fakt, že i ten nejchytřejší počítač je jen tak chytrý, jak mu člověk dovolí. A ukazuje se, že v tomto směru máme jako lidstvo ještě velké rezervy.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Slibným pomocníkem v boji proti aktuální epidemii koronaviru jsou nejrůznější chytrá řešení. Často ale zapomínáme na fakt, že i ten nejchytřejší počítač je jen tak chytrý, jak mu člověk dovolí. A ukazuje se, že v tomto směru máme jako lidstvo ještě velké rezervy.

Související článek

Nová eRouška skončila se sběrem dat. Velký bratr už nehrozí

Od včerejška je pro Android i iOS k dispozici druhá verze aplikace eRouška, která by měla tvořit důležitou součást systému chytré karantény. Proč je dobré ji mít a v čem je lepší než její předchůdkyně?

V československém filmu Zralé víno z roku 1981 se rozčiluje Pavel Nový v roli „inženýra od počítačů“, že koupit do tehdejšího JZD nejnovější sálový počítač jsou vyhozené peníze, pokud všechny krmičky a dojičky nedodají do systému potřebné informace. Zdálo by se, že po čtyřiceti letech už tento problém mít nebudeme, ale opak je pravdou.

eRoušku má zhruba každý desátý

Před tím, než na výzvu vlády rozposlali mobilní operátoři všem svým zákazníkům výzvu k instalaci aplikaci eRouška, nainstalovalo si ji dobrovolně stěží 6 % obyvatel. Po masivní kampani směřované na všechny obyvatele, vzrostl tento podíl nad 10 %. A skutečně to není tím, že by lidé neměli chytrý telefon, operátoři již řadu let nic jiného skoro neprodávají.

„Promořenost“ populace pohybující se nad 10 % teoreticky znamená, že devět z deseti nebezpečných kontaktů vám aplikace neodhalí. A bude je muset vystopovat krajská hygienická stanice, která ovšem již delší dobu trasování potenciálně nakažených nestíhá, a právě eRouška jí to měla notně usnadnit.

Na internetu se objevují vyfabulované příspěvky o velkém bratru a šmírovací aplikaci, kterou vláda v podobě eRoušky lidem nasazuje do mobilů. Ponechme nyní stranou to, že mobil máte ještě pořád pod vlastní kontrolou, a až skončí epidemie, můžete eRoušku svobodně vymazat, rovněž i to, že kód aplikace byl zveřejněn a zkušené oko může potvrdit, žádné šmírování opravdu nehrozí. Už samotný fakt, že k brblání na eRoušku jsou využívány sociální sítě je dostatečně komický. Takový Facebook o vás sbírá tolik dat, že může trochu zkušenější marketér zaměřit reklamní kampaň tak dokonale, že jí nedokážete odolat.

Dlouhodobě se ukazuje, že lidé jsou ochotní vzdát se soukromí jen výměnou za něco. Jo, kdyby měli uživatelé eRoušky půlprocentní slevu v nějakém hypermarketu, to by šla čísla rázem nahoru. A kolikrát není ani potřeba sleva, stačí nějaké pofidérní věrnostní body, které po měsíci expirují.

Pomalu a soukromě

Kvůli tomu je taky využití eRoušky dost omezené. V současné době totiž spoléhá jen na kódy rozesílané hygienou. Relativně nedávno se podařilo systém vylepšit tak, že kódy odcházejí automaticky a není potřeba, aby je přetížení pracovníci hygieny zadávali ručně. I tak je ale jejich distribuce závislá na rychlosti testování. Je pravděpodobné, že dostanete varovnou zprávu až v době, kdy už o svém nakažení dávno víte.

Související článek

Vzniká evropská eRouška? Aplikace se začínají propojovat

Pokud se příští týden vydáte na služební cestu do Německa, možná vás pár dní po návratu domů překvapí upozornění v aplikaci eRouška, že jste se při své cestě za hranice setkali s člověkem nakaženým koronavirem. Evropské COVID aplikace se totiž nyní propojují. Mezi sebou zatím komunikují aplikace z Německa, Irska a Itálie. Česká eRouška se k nim přidá na konci října.

Kvůli ochraně soukromí je navíc taková zpráva k ničemu. Aplikace vás informuje pouze o dni, kdy jste se s rizikovým kontaktem setkali. Připomínám, že eRouška aktuálně zachytí jen jeden rizikový kontakt z deseti. Chybí upřesnění místa i času, takže nemůžete posoudit, jestli to bylo jen letmé setkání s nakaženým v MHD, které je díky krátkosti kontaktu a povinnému užití roušek nejspíš méně rizikové, nebo to bylo z té hodinové debaty s kolegou u oběda, kdy jste byli blízko a bez roušek.

Švejk za to tentokrát nemůže

Kupodivu se nejedná o příslovečné české švejkování, s naprosto stejnými potížemi se potýkají i v sousedním, jinak velmi disciplinovaném, Německu. Aplikaci si nainstalovalo asi 18 milionů Němců, což je sice skoro čtvrtina populace a podle šéfa úřadu vlády je to největší úspěch z evropských zemí. I tak je to ale výrazně méně, než by bylo záhodno. Tomu odpovídá i počet varování, který jen lehce překročil hranici pěti tisíc.

Funkčnost aplikace navíc selhává na neochotě uživatelů ke spolupráci. Podle Ute Teichert, předsedkyně Federálního sdružení lékařů ve zdravotnictví, nehraje aplikace v boji proti epidemii významnou roli. Systém totiž, podobně jako česká eRouška oznámí lidem, že měli rizikový kontakt s někým, kdo je prokazatelně nakažený. V ideálním světě by bylo potřeba, aby se v tomto okamžiku informovaný člověk přihlásil na testy a poté případně oznámil aplikaci, že je nakažený také. Trasování pak proběhne automaticky, eRouška rozešle varování všem jeho kontaktům od okamžiku nákazy, aniž by to stálo jedinou minutu času někoho z vyčerpaných hygieniků.

Související článek

Pokud data neumíte správně interpretovat, jsou vám k ničemu, říká expert na Big data z T-Mobile

V aktuální situaci se o údajích o pohybu lidí v poslední době hovoří daleko častěji než dřív. Poměrně velkou roli hrají i údaje od mobilních operátorů. Jak se sbírají? Jak je využít pro získání maxima správných informací, a přitom neprolomit jejich anonymitu? A proč je při interpretaci velkých dat důležitá etika?

Teicher si myslí, že takové jednání je „extrémně vzácné“ a bylo by potřeba, aby politici aspoň dočasně upřednostnili ochranu veřejného zdraví a omezili trochu právo na soukromí. Pokud by to nešlo udělat plošně, možná by pomohlo, aby uživatelé mohli aspoň dobrovolně vyslovit souhlas s tím, že jejich eRouška v případě varování také automaticky informuje příslušné zdravotnické zařízení.

Ideální svět neexistuje

Kdybychom všichni žili v ideálním sci-fi světě, vyřešila by eRouška koronavirovou epidemii jednou pro vždy. Měli by ji totiž nainstalovanou a neustále spuštěnou úplně všichni. Všechny kontakty s nakaženou osobou by tak byly bez problémů dohledatelné.

Jakmile by byl někdo pozitivně otestován, eRouška by automaticky kontaktovala 100 % jeho kontaktů s tím, že by uvedla, v jakém čase nebo místě se s dotyčným setkali. Každý by pak dostal jednoduchou instrukci: vzpomeňte si, koho jste v daném čase potkali, a pokud bylo setkání bezpečné (rozestup, rouška, krátká doba), jen se pozorujte. Pokud je potenciálně rizikové (nedostatečný rozestup, delší doba, absence roušky), jděte hned na test. Pozitivně otestovaný by pak automaticky vyvolal další vlny trasování prostřednictvím eRoušek svých kontaktů.

Související článek

Zdravotníci se ve virtuální JIPce naučí, jak porazit koronavirus

Českobudějovická firma Virtual Lab představila virtuální jednotku intenzivní péče. Na té se mohou zdravotníci, sestry a studenti učit práci s pacienty se závažnou či neobvyklou diagnózou nebo s novými přístroji – a to bez rizika nákazy nějakou nemocí, ublížení pacientovi či zničení drahého nemocničního zařízení.

Při dostatečné disciplíně a dostatečné testovací kapacitě by vcelku rychle skončili všichni nakažení i potenciálně nakažení v izolaci, aniž by musel jediný pracovník hygienické stanice zvednout telefon. Náhodné a nedohledatelné šíření viru by se tím omezilo takřka na nulu.

Témata:
Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama