Foto: Jerome Taylor

Demonstranti v Hongkongu ničí věže na rozpoznávání tváře a snaží se zmást kamery

Města chytřeAktuality 2 min čtení

Protivládní protesty v Hongkongu už trvají několik týdnů. Jejich součástí se stal i boj proti všudypřítomným policejním kamerám s technologií na rozpoznávání tváří, které dokáží zjistit identitu protestujících.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Protivládní protesty v Hongkongu už trvají několik týdnů. Jejich součástí se stal i boj proti všudypřítomným policejním kamerám s technologií na rozpoznávání tváří, které dokáží zjistit identitu protestujících.

Související článek

Dan Přibáň: Co jsme viděli v Číně, by vyděsilo každého

Dan Přibáň projel s trabanty Afriku, postsovětské země, Jižní Ameriku, Austrálii i část jihovýchodní Asie. Průjezd Čínou ale považuje za nejhorší dny, jaké kdy zažil. Deptalo ho spojení moderní techniky a režimu, který se lidskými právy a svobodami příliš nezdržuje. V praxi to představovalo obří rentgeny aut na hranicích, všudypřítomné kamery nebo povinně instalovaný sledovací software v mobilu. „Neuměl jsem si představit, že by něco takového mohlo existovat. Tak masivní využití technologií jsem v životě neviděl. Čína využívá moderní techniku dost odpudivým způsobem,“ říká patrně nejznámější český cestovatel současnosti.

Při sledování televizních záběrů a fotografií z Hongkongu by se mohlo zdát, že během protestů neustále prší. Tisíce demonstrantů se totiž v ulicích pohybují s otevřenými deštníky. Pravdou ale je, že se tak snaží skrýt před dohledem kamer. Znesnadnit identifikaci se pokouší i nasazenými potápěčskými brýlemi, rouškami a dokonce speciálními maskami s reálným obličejem, které dokáží kamerový systém zmást. Část protestujících ale přešla ještě k aktivnějšímu boji nad dohledovými systémem v ulicích města – kamery rovnou likvidují.

Demonstranti tak nejméně v jednom případě použili elektrickou pilu, kterou věž s kamerami podřízli, aby ji posléze k zemi stáhli pomocí lan. Podobně jako se kácí stromy v lese. Další forma znemožnění identifikace vede přes oslnění kamer laserovými paprsky, které dokáží zničit čočku kamery. Problémem ovšem je, že používání laseru už způsobilo i řadu zranění očí zasahujících policistů. Vzhledem k tomu, že zranění silným laserem je nevratné, lékaři vyzývají protestující, aby laserovými ukazovátky nemířili na lidi.

Čína je zemí, kde je technologie kamer s rozpoznáváním obličejů používána nejvíce na celém světě. Často se hovoří o jejím zneužití k potlačování lidských práv. Jen v Hongkongu je momentálně padesát věží s technologií na rozpoznávání tváře, konkrétně v částech Kwun Tong a Kowloon Bay. Jednotlivých kamer v Hongkongu budou přinejmenším minimálně stovky a jejich počet má stále růst. Čínská vláda tady totiž plánuje rozmístit dalších 400 věží.

Související článek

Čínský systém sociálního kreditu jede. Už má 10 milionů hříšníků. Hůř hledají partnera i práci

V Číně se experimentuje se sociálním kreditem, který vyhodnocuje důvěryhodnost lidí i firem. Často je zjednodušován a přirovnáván k dílům dystopické fikce jako například 1984 nebo seriálu Black Mirror. Je to ale systém, který je komplexní, různorodý a především experimentální. Už funguje v některých městech a oblastech. V celé zemi s více než miliardou obyvatel má být spuštěn příští rok.

Kamery používané v Hongkongu jsou technologicky různě pokročilé. Některé kromě identity dokáží určit i národnost člověka, jeho náladu, ale umí odhadnout i to, jak by člověk vypadal třeba bez vlasů. Podle vládnoucí komunistické strany slouží tyto věže pouze ke sbírání dat o počasí, ovzduší a dopravním provozu.

Témata:
Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama