Zdroj: Redakce

Nebudete bez ní chtít vyjít z domu. Chytrá klíčenka nahradí občanku, zdravotní kartu i cedulku s adresou

Firmy chytřetéma 5 min čtení

Nikdy nevíte, jaké neštěstí vás může potkat, když vyrazíte z domu. Abyste s sebou nemuseli nosit doklady a informace o svých nemocech, jsou tu speciální NFC klíčenky. V letošní soutěži začínajících podnikatelů T-Mobile Rozjezdy se objevily hned dva podobné zajímavé projekty.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Nikdy nevíte, jaké neštěstí vás může potkat, když vyrazíte z domu. Abyste s sebou nemuseli nosit doklady a informace o svých nemocech, jsou tu speciální NFC klíčenky. V letošní soutěži začínajících podnikatelů T-Mobile Rozjezdy se objevily hned dva podobné zajímavé projekty.

Související článek

Život vězně s elektronickým náramkem: denně k nabíječce, bez fotbalu a piva

Půl roku ostrého provozu mají za sebou elektronické náramky pro vězně. Vyzkoušelo si je už 174 odsouzených. Jedna žena se s náramkem nad kotníkem neztotožnila natolik, že jí soud přikázal nastoupit do vězení skutečného. Stát za 280 náramků za šest let zaplatí 93 milionů korun.

Čtyři studenti plzeňské elektroprůmyslovky přišli s projektem NFC klíčenek se zdravotnickými informacemi. Na první pohled vidíte jen plastové kolečko s výrazným červeným křížem a očkem pro připnutí na svazek klíčů. To hlavní je ale skryté uvnitř. Je to NFC čip s unikátním číslem a odkazem na internetovou stránku, kde se záchranáři po přihlášení zobrazí informace, které mohou hrát zásadní roli při záchraně života.

Ve webové aplikaci, jejíž betaverzi studenti aktuálně testují, budou uloženy kontaktní údaje a informace o zdravotním stavu, alergiích, užívaných lécích, kontaktních osobách a podobně. Představa autorů je taková, že personál záchranky, který najde na ulici seniora či kohokoliv jiného v bezvědomí, jednoduše pomocí mobilu nebo jiného zařízení s podporou NFC načte informaci uloženou v NFC klíčence. Následně se otevře webová stránka, která teprve po přihlášení záchranáře zobrazí citlivé informace. „Nechceme soukromé informace ukládat přímo na čip v klíčence,“ říká Jan Pilař z autorského týmu. „Každý, kdo má telefon s NFC čtečkou, by tak zjistil adresu člověka v bezvědomí, mohl by mu vzít klíče a následně vykrást byt,“ dodává.

Kromě úspěchu v soutěži Rozjezdy má za sebou projekt také vítězství v republikovém kole mezinárodního vzdělávacího projektu The Social Innovation Relay. Díky postupu do mezinárodního kola tak nezůstává pouze v Česku, ale dostává celoevropský potenciál. „Projekt je ve fázi, kdy už může fungovat. Momentálně sháníme kontakty, prostřednictvím nichž bychom se dostali do povědomí. V plánu máme kontaktování zdravotních pojišťoven či ministerstva zdravotnictví o spolupráci,“ vysvětluje Jan Pilař.

Zejména starší lidé mívají větší množství zdravotních problémů, na které je potřeba brát při zásahu záchranné služby ohledy. Pokud je pacient při vědomí, mohou se ho záchranáři na ledacos zeptat. U pacientů, kteří zkolabují doma, dobře poslouží papírová ICE karta.

Související článek

Už i české pivo začalo být smart. Kvalitu pohlídají speciální senzory

Česká společnost Prozeta představila speciální zařízení na bázi IoT, které lze využít pro monitoring kvality piva při jeho skladování a čepování v hospodách. IoT zařízení s názvem XensorHub dokáže rovněž hlídat servisní intervaly a predikovat poruchy zařízení v gastronomii.

NFC klíčenky chtějí autoři distribuovat zejména prostřednictvím zdravotních pojišťoven. Ty by je měly vydávat nejen seniorům, ale všem svým klientům, kteří patří do nejrůznějších rizikových skupin. Ve hře je i spolupráce s ministerstvem zdravotnictví a jeho centrální databází zdravotnických informací. Nic nebrání tomu, aby byly NFC klíčenky v budoucnu napojeny právě na tuto databázi.

Chytré ztracenky pro urgentní případy

Jinou cestou jde nezisková organizace Pomáhej chytře, která prodává své NFC klíčenky koncovým zákazníkům. Pod názvem URGENT ID si můžete na webu urgentid.cz pořídit přívěsek, náramek, klip na oblečení nebo kartu do peněženky. Ceny se pohybují v rozmezí od 220 korun za plastovou kartu do 430 korun za kožený přívěsek.

Ve všech případech je součástí URGENT ID vestavěný NFC čip s kapacitou 600 znaků. „Na URGENT ID se dají nahrát informace označované jako ICE (in case of emergency), to znamená kontakty, ale i informace ohledně zdravotního stavu, informace o případných záchvatech a první pomoci při nich,“ vysvětluje Soňa Wretzlová z neziskovky Pomáhej chytře. Tím ale možnosti nekončí. „Je také možné zapsat třeba i to, jestli je na dotyčném někdo závislý. Tedy například že se jedná o matku samoživitelku s postiženým dítětem nebo otce-lyžaře, který odložil děti v lyžařské škole.“

Za tímto účelem vyvinula nezisková organizace mobilní aplikaci, která umožňuje NFC klíčenku naplnit daty, kdykoliv je to potřeba. Aplikace je k dispozici pro mobilní telefony s Androidem, samozřejmě pokud je telefon vybaven technologií NFC. Do aplikace se data zadávají strukturovaně, to znamená, že vyplňujete připravený formulář. Z něj pak program vytvoří textový záznam, který na čip v klíčence nahraje.

URGENT ID má několik podob od náramku přes přívěsek až po kartu do peněženky -

URGENT ID je na trhu asi půl roku a vznikalo v úzké spolupráci s různými typy záchranných složek. Vývojáři s nimi jednak důkladně konzultovali, jaké informace mají být ve formuláři, jednak je o novince informovali. Aby byly takové klíčenky k něčemu platné, musí s nimi totiž umět záchranáři pracovat.

„Ústecký kraj už URGENT ID zná, policie a záchranáři si vyžádali instruktážní videa, která jsou umístěna i na našem webu,“ pochvaluje si Wretzlová. „Zrovna se chystáme na schůzku s dalšími složkami záchranného systému v Praze a Středočeském kraji. Poté chceme rozšířit povědomí i v ostatních krajích,“ dodává. Kromě toho autoři nápadu míří i na širokou veřejnost. Pomáhej chytře chce tudíž URGENT ID prezentovat i na nejrůznějších festivalech.

Od babičky ke štěněti

I když autoři obou projektů směřují svoji snahu hlavně do zdravotnictví, mají NFC přívěsky mnohem širší použití. Senioři v nich mohou mít zdravotnické záznamy, malé děti třeba adresu rodičů nebo telefonní kontakt. Přívěsek se může houpat i na krku domácího mazlíčka, který v něm může mít podobné informace jako na dobře známé kovové psí známce.

Související článek

Český chytrý stůl nabije telefon, ale napíše i jaké bude počasí. Kuličkou do písku

Také pořád hledáte nabíječku na mobil? A jak by se vám líbilo, kdybyste seděli v obýváku a mohli mobil nabíjet pohodlně na konferenčním stolku? To totiž dokáže inteligentní stůl GlyGlo, který v podnikatelské soutěži T-Mobile Rozjezdy představil Jan Nezval. Funkce nezvyklého stolku tím ale teprve začínají.

A proč bychom se měli omezovat jen na živé tvory? NFC přívěsek poslouží dobře i při cestování, kdy si vaši adresu z kufru nebude moci přečíst každý okolojdoucí s ostrým zrakem, ale jen ten, kdo se ke kufru přiblíží na malou vzdálenost s mobilem v ruce, čehož si jistě všimnete.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama