Foto: iStockphoto

Nejspíš i vy větráte málo, a proto vás bolí hlava! Chytrá meteostanice poradí, kdy otevřít okno

Věci chytřetéma 5 min čtení

Jste doma nebo v práci často unavení a ospalí? Možná budete překvapeni, že na vině není přemíra povinností nebo stres, ale špatný nevyvětraný vzduch s vysokým podílem oxidu uhličitého. Problémů vás může zbavit, když se budete řídit radami chytré stanice Netatmo, která vám sdělí, kdy je například čas větrat, kdy bývá kvalita vzduchu nejhorší nebo v jakém hluku žijete. Má cenu do takového zařízení investovat víc než dva a půl tisíce korun? Vyzkoušeli jsme to.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Jste doma nebo v práci často unavení a ospalí? Možná budete překvapeni, že na vině není přemíra povinností nebo stres, ale špatný nevyvětraný vzduch s vysokým podílem oxidu uhličitého. Problémů vás může zbavit, když se budete řídit radami chytré stanice Netatmo, která vám sdělí, kdy je například čas větrat, kdy bývá kvalita vzduchu nejhorší nebo v jakém hluku žijete. Má cenu do takového zařízení investovat víc než dva a půl tisíce korun? Vyzkoušeli jsme to.

Související článek

Chytré lampy v Dolních Břežanech měří hluk i kvalitu vzduchu, počítají auta a umí šířit Wi-Fi

V klidné rezidenční obci kousek od Prahy svítí chytré lampy, které se i během noci zapínají a vypínají podle aktuální potřeby. Navíc nonstop měří řadu údajů počínaje znečištěním ovzduší přes hluk až po počet projíždějících aut. Použitý systém navíc do budoucna slibuje i další výhody. Tak to dnes vypadá v Dolních Břežanech, které si pro svůj pilotní projekt vybrala firma Byzance. Pro řadu starostů ale bude zásadní hlavně informace, že jedna chytrá lampa vyjde jen na dva a půl tisíce korun.

O potřebě přísunu čerstvého vzduchu v interiéru není pochyb. A je jedno, jestli jde o byt, kancelář, nebo školní učebnu. Účinky oxidu uhličitého na lidský organismus jsou v případě vysokých koncentrací škodlivé a způsobují únavu, snižování koncentrace i bolesti hlavy.

Na množství oxidu uhličitého ve vzduchu pamatují stavební vyhlášky, které ho používají jako ukazatel kvality vnitřního prostředí. Jeho koncentrace ve vnitřním vzduchu nesmí překročit hodnotu 1 500 ppm při pobytu osob. Jenže jak tuto hodnotu měřit a hlídat? Právě pro tyto případy skvěle poslouží stanice Netatmo, vybírat si můžete hned ze dvou variant. Každá má svoje pro a proti.

Svítí červená, okno otevřít!

Netatmo Healthy Home Coach je samostatná stanice, která představuje nejjednodušší cestu ke zjištění potřebných informací. Stanici nelze spárovat s doplňkovými moduly, takže ji výrobce nabízí za nižší cenu než vyšší model.

Začít používat domácí stanici a doplňky Netatmo lze jednoduše hned po vybalení z krabice. Home Coach dostanete ve válcovém kovovém těle s matným povrchem v odstínu lososově růžové barvy. Na výšku měří asi 155 mm a v průměru má jen 45 mm. Součástí balení je adaptér do zásuvky 230 V, protože stanice musí být trvale napájena. Stylový design zařízení vypadá zajímavě, takže v místnosti nijak nepohoršuje. A co víc – designéři do čelní strany zařízení integrovali do svislého pruhu něco jako semafor, který po stisku neviditelného tlačítka na horní straně ihned ukáže, jestli je kvalita ovzduší v pořádku (svítí zeleně), zhoršená (oranžová barva), nebo špatná (červená). To vám ušetří jeden pohled na mobil do spárované aplikace (podporuje iOS a Android), protože na první pohled vidíte, jestli je nutné jít vyvětrat.

Data ze stanice se do telefonu dostanou prostřednictvím cloudu Netatmo, k němuž se zařízení připojí prostřednictvím Wi-Fi. Data v aplikaci lze prohlížet i vzdáleně, takže třeba někde na cestách můžete méně důsledné kolegy v kanceláři upozornit, že by si měli otevřít okno.

Do jedné aplikace lze připojit několik stanic Netatmo Healthy Home Coach, například pro více místností domácnosti apod. Aplikace hned po spuštění ukazuje aktuální hodnoty teploty, vlhkosti, koncentrace oxidu uhličitého a úroveň hluku. Pochvalu si od nás zaslouží aktivní widget na pohotovostní displej mobilu, který hned varuje před naměřenými kritickými hodnotami. Stanice ukládá data každých pět minut do přehledných grafů, které se dají přiblížit a prohlížet si tak každou z veličin zvlášť. V aplikaci je také možné aktivovat push notifikace se zvukovým upozorněním na překročení stanoveného limitu.

Všechno potřebné sdělí virtuální asistentka

Netatmo Urban Weather Station je komplexním řešením pro měření všech veličin jako u levnějšího modelu. Kromě toho ale přináší další možnosti rozšíření o dokoupitelné moduly. Navíc ji lze ještě integrovat do smart domácnosti, ovládat asistentkou Alexou a využívat zobrazení měření na portálu Netatmo.com.

Související článek

„Sci-fi filmaři se trefili, mýlili se vědci,“ říká nejlepší český vědec, který vyvíjí nanoroboty

Jsou nanotechnologie požehnáním, nebo naopak skrytou hrozbou? Dokážou léčit nemoci, jak to prorokoval Karel Zeman a jak o tom zpívali Tata Bojs, nebo se jich máme bát, jak radil spisovatel Michael Crichton, autor například Jurského parku?

Vyšší cena (4 399 Kč) této stanice ale přináší výhodu v tom, že navíc dostanete ještě externí modul pro měření venku. Vše ve stejné konstrukci jako levnější model Home Coach, avšak ve stříbrném provedení. I rozměry vnitřní stanice jsou shodné, včetně podmínky napájení, nechybí LED „semafor“ a skryté horní tlačítko. Venkovní modul má na výšku jen 105 mm a obsahuje 2× AA baterie. Vodě a prachu odolná konstrukce je samozřejmostí. Venkovní modul pak stačí položit třeba na balkon nebo pověsit na hřebík na zdi. Jen potřeba myslet na to, aby byl ve stínu.

Výrobce pro dražší model stanice připravil jinou (a lepší) verzi mobilní aplikace. Do té lze napárovat stanici a další moduly. Se stanicí mohou komunikovat až tři vnitřní jednotky (celkem tak půjde měřit na čtyřech místech) a dva venkovní moduly (měření větru a srážek). Je ovšem fakt, že dokoupitelné příslušenství není zrovna nejlevnější. Srážkoměr vyjde bez koruny na dva tisíce a za anometr pro měření rychlosti větru je potřeba zaplatit 2 699 Kč. Stanici po spuštění stačí přihlásit přes Wi-Fi do sítě, kde se pak spáruje s externím modulem a dalšími moduly, pokud jsou v dosahu.

Dobrou zprávou je, že data ze stanice Urban Weather Station vám může sdělovat Alexa z reproduktoru Echo. Při testování stačilo povolit „skill“ Netatmo a pak se jen Alexy zeptat na aktuální hodnoty kvality ovzduší. A co víc, řešení Netatmo lze díky podpoře IFTTT a apletům propojit s dalšími prvky chytré domácnosti. V našem případě s chytrým osvětlením Philips Hue, které pak může změnou barvy osvětlení upozornit na špatný vzduch.

Limitní hodnoty překročíte snadno

Ze všech veličin, které dokáže Netatmo měřit, je nejzajímavější právě koncentrace oxidu uhličitého. Z našeho několikatýdenního testování je zřejmé, že větrání je nezbytné. Zatímco Home Coach jsme umístili do menší kanceláře pro tři dospělé osoby, domácí stanici Urban Weather Station jsem používal pro měření ovzduší v ložnici se dvěma dospělými a šestnáctiměsíčním dítětem.

V kanceláři se hodnota 1 500 ppm naměřila několikrát. Jedna místnost se třemi lidmi a zapnutým topením se zkrátka velmi rychle vydýchala. Sledovaná rodina v ložnici spala vždy s pootevřenými dveřmi, zavřenými okny a bez zapnutého topení. I tak jsme zpětně zjistili, že pravidelně nejhorší kvalitu vzduchu stanice naměřila ve 4:30 ráno, když hodnoty atakovaly 3 000 ppm. Vzduch byl tak ráno vždy nekvalitní a bylo potřeba větrat.

 

Související článek

„Severní Čechy mohou být Skandinávií Česka,“ říká Tomáš Siviček, který proměňuje Ústecko

Poválečné vysídlení a následný příchod nových obyvatel bez vztahu ke kraji i valného vzdělání. Desítky let ekologické devastace spojené s těžbou uhlí a bezzubá porevoluční snaha s tímto regionem udělat něco, co by jeho situaci zlepšilo. Severní Čechy jsou jakoby zakleté. Pořád ale existují lidé, kteří tento region nezatracují. Naopak se ho snaží dostat na úroveň západní Evropy, která je odsud jen pár kilometrů. Třeba Tomáš Siviček, šéf Inovačního centra Ústeckého kraje.

Závěr? Hlavně dražší verze už se pohybuje v cenové hladině, která může řadu uživatelů odradit. Ocení ji spíš ti, kteří to se smart bydlením myslí vážně a využijí třeba propojení s virtuální asistentkou. Líbit se vám bude design zařízení, on-line přístup k datům odkudkoliv či vedení Netatmo účtu s naměřenými daty na webu výrobce. Plusem je podpora asistentů Googlu a Amazonu, s využitím IFTTT pak může naměřená data využít další chytré zařízení. Kdo ale není takový technologický hračička, chce měřit oxid uhličitý doma v bytě, třeba právě v ložnici, ten si ale v pohodě vystačí se základním levnějším modelem.

Témata:
Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama