Společnost Apple podle agentury Reuters pracuje na výrobě samořídícího automobilu, který by se měl objevit na trhu už za tři roky. Auto by mělo být poháněno elektřinou a má obsahovat nový typ baterie, který má být průlomový.
To, co dáváte na sociální sítě, o vás prozradí řadu věcí. Z příspěvků jde vyčíst, jakou hudbu posloucháte, jaké jsou vaše oblíbené filmy... Ale také se z nich někteří lidé dozví to, jestli náhodou netrpíte duševním onemocněním.
Český startup nabízí chytrou platformu pro moderní budovy, která dokáže propojit několik digitálních systémů a umožňuje z jednoho místa spravovat parkování, přístup do budovy nebo využití zasedacích místností. Platformu využili v mrakodrapu One Vanderbildt, který je pátou nejvysšší budovou v USA.
Japonská vláda zapojí do boje proti vymírání populace umělou inteligenci. Algoritmy budou hledat ideální protějšky za pomoci pokročilých analýz dat z matričních úřadů a vyplněných formulářů. Ministři chtějí v roce 2021 samosprávám, které podobné párování už zkoušejí, přispět dvěma miliardami jenů (416 milionů Kč).
Přestože Švandovo divadlo patří k těm pražským scénám, které se rozhodly otevřít nejdřív v březnu 2021, hned na úvod příštího roku pro diváky připravuje světově unikátní novinku. V den stoletého výročí premiéry hry R.U.R. Karla Čapka, 25. ledna 2021, uvedou u Švandů unikátní inscenaci pod názvem AI: Když robot píše hru.
Objem obchodních transakcí provedených prostřednictvím automobilů se do roku 2023 zdesetinásobí na jednu miliardu dolarů, oproti méně než 100 milionům dolarů v letošním roce.
Brno ukazuje, že se umí datově otevřít každému - městský datový portál na webu data.brno.cz se dočkal aktualizace a pořádně vylepšuje svoji náplň, která výrazně usnadňuje přístup k otevřeným datům Brna a jeho partnerů.
Čtyřiadvacátého prosince letošního roku uskutečnili lidé v síti T-Mobile 16 675 522 hovorů, poslali 16 623 369 SMS a 547 397 MMS. Datový provoz se oproti loňskému Štědrému dnu razantně zvýšil o 35 % na 1 434 756 GB. Zatímco hovory a textové zprávy lidé využívali během dne, nejsilnější datový provoz zavládl až po večerní nadílce a pohádce a kulminoval po desáté hodině večerní.
Firma Kaleido, o které jsme před časem psali, zpřístupňuje prostředí virtuální reality seniorům v pečovatelských domovech. Senioři si tuto technologii zamilovali, pomáhá překonávat šeď pokoje a ulevuje jim v samotě. To bylo (a nejspíš bohužel i bude) v čase karantény obzvláště důležité.
Díky zavedení sítí 5G v Plzni posílí tamější integrovaný záchranný systém drony. Skrze sítě páté generace budou stoje umět v reálném čase přenášet obraz přímo do krizových štábů policistů, hasičů a záchranářů.
Co by to bylo za Vánoce, kdyby spolu lidé neměli co sdílet. A protože bez mobilních dat se zážitky špatně sdílí, nadělí T-Mobile všem zákazníkům neomezený internet v mobilu zdarma. A to na celý poslední týden letošního roku – od 24. do 31. prosince 2020. Uživatelé z řad domácností, včetně uživatelů předplacených Twist karet, a živnostníků dostanou balíček neomezených dat automaticky, není potřeba je aktivovat v aplikaci, volat na infolinku či posílat SMS.
Slovenský operátor Slovak Telekom si pro zavedení 5G sítě vybral společnost Ericsson. Od 10. prosince tak pokrývá komerční síť páté generace vybrané části Bratislavy. Kromě komerčního uvedení 5G na slovenský trh se plánuje i zavedení první kampusové sítě na Slovensku, která s sebou přinese inovace v oblasti průmyslové automatizace. Privátní síť s podporou 5G vytvoří nové příležitosti pro digitalizaci Slovenska.
Vyhledávání české internetové jedničky nově varuje uživatele před dezinformačními weby, které mohou šířit fake news a hoaxy. Upozornění na nedůvěryhodný obsah se uživatelům objeví v přirozených výsledcích hledání vždy pod nadpisem a odkazem na konkrétní médium.
Víc než pětiprocentní meziroční nárůst denně zachycených škodlivých souborů zaznamenala v roce 2020 společnost Kaspersky. Každý den v průměru detekovala 360 tisíc nových škodlivých souborů, což je o 5,2 % více než loni. Na tomto růstu se nejvíce podílely tzv. trojské koně (tj. škodlivé soubory s nejrůznějšími funkcemi od mazání dat po krádeže osobních informací) a zadní vrátka (specifický typ trojského koně, díky němuž útočníci můžou napadený počítač vzdáleně ovládat). Meziročně jich společnost zachytila o 40,5 %, resp. 23 % víc, vyplývá z výroční statistické zprávy zveřejněné v Kaspersky Security Bulletinu.
Jaké to bylo, prožít na vlastní kůži sametovou revoluci v roce 1989, vpád sovětských vojsk o jedenadvacet let dříve nebo protinacistické bouře na podzim 1939, krátce po začátku druhé světové války? Stačí si otevřít Google a uvidíte sami…
Zvládat obrovské davy zákazníků pomáhá v Alze robotický pes SPOT od amerického výrobce robotů Boston Dynamics. Internetový obchod teď na možnostech využití dalších robotů spolupracuje s Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky při ČVUT.
Zástupci společností T-Mobile Czech Republic a CETIN podepsali smlouvu o společném investičním projektu, jehož cílem je pokrytí stovek tisíc tuzemských domácností a firem nejmodernější optickou sítí během následujících let, a to nad rámec již probíhající rozsáhlé individuální výstavby. Vybudovaná infrastruktura bude k dispozici zákazníkům v pokrytých oblastech, ať už přímo od T-Mobile nebo prostřednictvím velkoobchodních partnerů společnosti CETIN.
Díky 1,5 milionu dolarů od americké agentury DARPA budou moci výzkumníci z ČVUT investovat do výzkumníků i přístrojového vybavení. Za peníze mají v plánu pořídit tři roboty SPOT od společnosti Boston Dynamics a letku nových dronů se senzory přímo přizpůsobenými podmínkám autonomního letu v podzemních prostorách.
Jak dlouho je kvůli koronaviru bezpečné být v jedné místnosti, s kolika lidmi, a mění na tom něco klimatizace nebo třeba otevřená okna? Na otázky, které řeší prakticky každý, teď přináší odpovědi internetová aplikace založená na vědeckých výpočtech. Ta říká, že například restaurace o necelých 100 metrech čtverečních by pro stovku lidí bez roušky a při mluvení byla bezpečná jen 16 minut. Školní třída o 25 lidech, kteří mluví bez ochrany úst, je bezpečná 27 minut.
V posledních dvou letech prudce stoupla negativní publicita čínských technologických produktů. Značné pozornosti se přitom dostalo aplikaci WeChat. Je používaná víceméně celou Čínou a prakticky nepostradatelná pro každého občana ČLR, zahraniční studenty nebo podnikatele. Čínskou vládou je ale vnímána jako úhelný kámen digitální diktatury. I proto některé státy WeChat zakázaly nebo se o to snaží.
T-Mobile se pro obrovský zájem rozhodl navýšit svou pomoc základním školám na 20 000 SIM karet s neomezenými daty pro žáky, kteří se nemohou účastnit online výuky a jejich rodiny jsou v tíživé finanční situaci.
Brňáci nemusí od počátku léta shánět papírové jízdenky. Stačí vytáhnout mobil nebo kartu a pípnout si v terminálu ve voze MHD. Necelé tři měsíce provozu projektu přinesly rekordní čísla, což překvapilo i autory projektu. Dobře si stojí i projekt Brno iD, který brněnský dopravní podnik plánuje dál rozvíjet.
Vypadá to, že problémy kolem budování sítě 5G v České republice narůstají. Nejprve se proti aukci 5G razantně ozvali mobilní operátoři, kteří podali žaloby u českých soudů a také si stěžují u Evropské komise kvůli porušení unijních pravidel. Nyní přišel s vážnými obavami o budoucnost sítí 5G a konkurenceschopnost české ekonomiky nejvýznamnější zástupce zaměstnavatelů v zemi, Svaz průmyslu a dopravy. Podle Svazu vyvolává přístup státu k aukci a nedostatečná komunikace s Evropskou komisí nejistotu, v jejímž důsledku může ČR zoastávat v zavádění chytrých průmyslových řešení.
Letošní ročník největšího světového veletrhu spotřební elektroniky se poprvé v historii odehrál online. I tak se na něm ale představila spousta zajímavých novinek. Některé z produktů jsou zejména v dnešních časech užitečné, jiné ukazují směr do budoucnosti a další jsou tak ujeté, až to stojí za bližší prozkoumání…
Pro fakultní nemocnici v dánském Aalborgu vyvinuly dvě firmy robotický systém s přepravními boxy pro automatickou kontrolu a třídění krevních vzorků. Nový proces snižuje pracovní zátěž zaměstnanců a optimalizuje pracovní postupy.
Češi poslali v minulém roce rekordních 112,4 milionu datových zpráv, což bylo meziročně o 13 procent více. Počet nově zřízených datových schránek vzrostl na 112.000, což je téměř dvojnásobek oproti dosavadnímu nejsilnějšímu roku. Důvodem byla především koronavirová epidemie a s ní spojené posílení elektronické komunikace s úřady.
Evropská komise představila v polovině prosince sadu pravidel pro sociální sítě a další velké internetové platformy. Jejich smyslem je podle oficiálního sdělení zavést alespoň nějaký dohled nad službami, které oslovují desítky milionů uživatelů, zároveň ovlivňují, jaký obsah tito uživatelé uvidí a tržní síla těchto subjektů by mohla některé podniky vyřadit ze hry.
V posledních letech lidé začínají zjišťovat, že čisté vody není neomezené množství. Proto s ní začínají šetřit - trendem je to nejenom v zemědělství, ale třeba i na golfových či fotbalových hřištích. A pozadu v této oblasti nezůstávají ani zelená městská prostranství.
Záchranná služba hlavního města Prahy bude informace o pacientech, které převáží, předávat do nemocnic rychleji a přesněji. Pomůže jim v tom nová aplikace.
Lidské neurony fungují na frekvenci asi 200 Hz a axony jsou schopné nést akční potenciály rychlostí asi 120 m/s. Ale co moderní mikroprocesory, které emulují aktivitu lidského mozku? Fungují asi miliónkrát rychleji a počítačový signál putuje rychlostí blízkou rychlosti světla. Stále jste přesvědčeni, že nás umělá inteligence nedokáže předčít?
Také se vám stýská po svobodném cestování po světě? Chtěli byste vidět, jak žijí běžní lidé a jak plyne život třeba na druhé straně zeměkoule? A to vše bez nutnosti negativního testu na covid? Projekt WindowSwap vám toto vše umožní, aniž byste museli vážit cestu přes oceán. Podílet se na něm můžete i vy.
Karolina je jméno nového nejvýkonnější počítače v ČR, který se letos rozběhne v národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě. Jméno bylo vybráno z 5114 návrhů od 2000 navrhovatelů. Veřejnost v minulosti vybírala i názvy předchozích tří superpočítačů Anselm, Salomon a Barbora. Všechna jména odkazují na regionální tradici hornictví a průmyslovou historii kraje.
Nový přístup pomohl českým vědcům najít stovky vzácných nepopsaných objektů ve vesmíru. Výzkumníci poprvé v astronomii využili metodu umělé inteligence zvanou aktivní hluboké učení (active deep learning), kdy neuronová síť konzultuje nejméně jisté výsledky s člověkem. Katalog nově objevených hvězd je součástí celosvětové databáze Vizier, informoval Astronomický ústav Akademie věd ČR.
Výrobce aut Hyundai Motor jedná s americkou firmou Apple. Podle zpráv v korejských médiích firmy jednají o spolupráci v oblasti elektrických automobilů a baterií. Jednání jsou ale zatím v počáteční fázi a nic konkrétního nebylo dohodnuto.
Začali před třemi lety se systémem, který pomáhal školám řešit šikanu. Slibně rozjetý byznys zastavilo plošné zavírání škol, ale brněnský startup se nenechal odradit. Službu Nenech to být přetvořil pro firemní použití a sklízí první úspěchy.
V posledních letech lidé začínají zjišťovat, že čisté vody není neomezené množství. Proto s ní začínají šetřit - trendem je to nejenom v zemědělství, ale třeba i na golfových či fotbalových hřištích. A pozadu v této oblasti nezůstávají ani zelená městská prostranství.
Jak funguje internetové tržiště, na kterém se obchoduje s odpady? Kdy budou satelity z oběžné dráhy řídit kombajny a secí stroje? A může městem jezdit autobus poháněný bioplynem z čistírenských kalů? Na tyhle pozoruhodné otázky dává odpověď nový fenomén dnešní doby: cirkulární ekonomika.
Brno ukazuje, že se umí datově otevřít každému - městský datový portál na webu data.brno.cz se dočkal aktualizace a pořádně vylepšuje svoji náplň, která výrazně usnadňuje přístup k otevřeným datům Brna a jeho partnerů.
Češi poslali v minulém roce rekordních 112,4 milionu datových zpráv, což bylo meziročně o 13 procent více. Počet nově zřízených datových schránek vzrostl na 112.000, což je téměř dvojnásobek oproti dosavadnímu nejsilnějšímu roku. Důvodem byla především koronavirová epidemie a s ní spojené posílení elektronické komunikace s úřady.
Evropská komise představila v polovině prosince sadu pravidel pro sociální sítě a další velké internetové platformy. Jejich smyslem je podle oficiálního sdělení zavést alespoň nějaký dohled nad službami, které oslovují desítky milionů uživatelů, zároveň ovlivňují, jaký obsah tito uživatelé uvidí a tržní síla těchto subjektů by mohla některé podniky vyřadit ze hry.
Ministerstvo zdravotnictví spustilo otevřený registrační systém pro očkování proti covidu, byť zatím jen pro občany starší 80 let. Vyzkoušeli jsme, jak funguje.
První i druhá vlna pandemie koronaviru nás zastihla nepřipravené. Vlastně můžeme být rádi, že naše zdravotnictví nezkolabovalo a můžeme být vděčni všem doktorům, sestrám a dalšímu zdravotnímu personálu nebo i vojákům za jejich nasazení. Jednu pozitivní věc, ale pandemie dokázala – už i české zdravotní pojišťovny díky ní začaly lékařům proplácet úkony prováděné na dálku. Co se tedy za poslední rok v českém zdravotnictví změnilo a jaké výzvy před námi stále zůstávají? Zamyslel se nad tématem Tomáš Doležal, generální ředitel Medevio.
Druhá vlna epidemie viru covid-19 uvěznila doma miliony žáků, studentů i zaměstnanců. Ti všichni začali využívat internet ke studiu, práci i zábavě, a na vytíženosti sítí se to projevilo. Kdo neměl kvalitní přípojku, hořce zaplakal.
Přes 200 milionů zařízení pro chytrou domácnost nakoupí evropští spotřebitelé již v roce 2024, uvádí analýza společnosti IDC. Mezi lety 2019 až 2024 má odbyt růst v průměru o 16,19 procenta ročně. Dominovat budou zařízení pro videozábavu s 80,6 miliony dodaných produktů a meziročním růstem o osm procent. Jejich podíl ale klesne z letošních 53 procent na 40 procent. Největší nárůst se očekává v kategorii osvětlení, která poroste v průměru o 47 procent na 33,5 milionu v roce 2024. Chytré reproduktory si udrží druhou pozici s podílem 23 procent.
Podle čeho se pozná chytrý zámek? Třeba podle toho, že se otevře sám, jakmile přijdete ke dveřím. A také díky němu můžete pustit domů nenadálou návštěvu, i když sami přijdete až za chvíli. Linus Yale tohle všechno umí a navíc nestojí žádnou přemrštěnou částku.
VOIX Premium Audio, pražský showroom se špičkovým audio vybavením, přidává do své nabídky renomovanou britskou značku KEF, jednoho z nejvýznamnějších světových výrobců reproduktorových soustav, který udává směr ve vývoji reprodukce hudby už téměř šest desetiletí.
Letošní ročník největšího světového veletrhu spotřební elektroniky se poprvé v historii odehrál online. I tak se na něm ale představila spousta zajímavých novinek. Některé z produktů jsou zejména v dnešních časech užitečné, jiné ukazují směr do budoucnosti a další jsou tak ujeté, až to stojí za bližší prozkoumání…
Pro fakultní nemocnici v dánském Aalborgu vyvinuly dvě firmy robotický systém s přepravními boxy pro automatickou kontrolu a třídění krevních vzorků. Nový proces snižuje pracovní zátěž zaměstnanců a optimalizuje pracovní postupy.
Záchranná služba hlavního města Prahy bude informace o pacientech, které převáží, předávat do nemocnic rychleji a přesněji. Pomůže jim v tom nová aplikace.
Lidské neurony fungují na frekvenci asi 200 Hz a axony jsou schopné nést akční potenciály rychlostí asi 120 m/s. Ale co moderní mikroprocesory, které emulují aktivitu lidského mozku? Fungují asi miliónkrát rychleji a počítačový signál putuje rychlostí blízkou rychlosti světla. Stále jste přesvědčeni, že nás umělá inteligence nedokáže předčít?
Také se vám stýská po svobodném cestování po světě? Chtěli byste vidět, jak žijí běžní lidé a jak plyne život třeba na druhé straně zeměkoule? A to vše bez nutnosti negativního testu na covid? Projekt WindowSwap vám toto vše umožní, aniž byste museli vážit cestu přes oceán. Podílet se na něm můžete i vy.
Britská výzkumná agentura Forensic Architecture v minulosti odvedla skvělou práci při odhalování temných míst v ukrajinské nebo syrské válce. Její nejnovější počin vnáší jasno do letní exploze v bejrútském přístavu…
Kognitivní válčení. Termín pro nezmapovanou oblast lidské mysli, která je nevědomky ovládaná moderními technologiemi. Představuje tichou manipulaci, hrozbu pro kybernetické útoky i destabilizaci společnosti. Nové bitevní pole moderní doby, které je v počátcích svého definování.
Organizátoři festivalu Rock for People nabídnou na jeden den možnost zúčastnit se tradiční akce na královéhradeckém letišti ve virtuálním prostředí. Poslední lednový den se zájemci budou moci on-line projít po festivalovém areálu, zazpívat si s kapelami či prohlédnout si partnerské zóny nebo nabídku stánkařů. To vše prostřednictvím interaktivního Rock for People In the Game.
Letošní ročník největšího světového veletrhu spotřební elektroniky se poprvé v historii odehrál online. I tak se na něm ale představila spousta zajímavých novinek. Některé z produktů jsou zejména v dnešních časech užitečné, jiné ukazují směr do budoucnosti a další jsou tak ujeté, až to stojí za bližší prozkoumání…
Pro fakultní nemocnici v dánském Aalborgu vyvinuly dvě firmy robotický systém s přepravními boxy pro automatickou kontrolu a třídění krevních vzorků. Nový proces snižuje pracovní zátěž zaměstnanců a optimalizuje pracovní postupy.
Češi poslali v minulém roce rekordních 112,4 milionu datových zpráv, což bylo meziročně o 13 procent více. Počet nově zřízených datových schránek vzrostl na 112.000, což je téměř dvojnásobek oproti dosavadnímu nejsilnějšímu roku. Důvodem byla především koronavirová epidemie a s ní spojené posílení elektronické komunikace s úřady.
Evropská komise představila v polovině prosince sadu pravidel pro sociální sítě a další velké internetové platformy. Jejich smyslem je podle oficiálního sdělení zavést alespoň nějaký dohled nad službami, které oslovují desítky milionů uživatelů, zároveň ovlivňují, jaký obsah tito uživatelé uvidí a tržní síla těchto subjektů by mohla některé podniky vyřadit ze hry.
Už odcházíte?
To nejlepší ze SvětChytře.cz v mailu
Zajímá vás, co píšeme? Nechte si jednou týdne zasílat upozornění na nejzajímavější články mailem. Stačí se přihlásit!