Prodejní aplikace Letgo se po čtvrt roce nejistých vyjádření zřejmě definitivně stahuje z českého trhu. A to i přes fakt, že jen v Česku nasbírala přibližně milion aktivních uživatelů. Její web přestal fungovat a aplikace Letgo zmizely také z App Storu a Google Play. Stejná situace je i na Slovensku a v dalších zemích východního bloku.
Startuje 10. ročník studentské soutěže o nejlepší IT diplomovou práci. Akci ve spolupráci se 19 českými a slovenskými univerzitami organizuje Fakulta informatiky a informačních technologií STU v Bratislavě a společnost Profinit. Odborná porota loni vybírala desítku finalistů z více než 1600 IT obhájených diplomových prací. Vítěz soutěže se kromě finanční odměny může těšit i na zájem headhunterů a investorů, protože úspěšní účastníci minulých ročníků díky svým inovativním projektům často rozvinuli svoji pracovní dráhu v akademické sféře nebo v soukromém sektoru.
Společnost Prusa Research českého podnikatele a investora Josefa Průši oznámila překonání hranice 100 tisíc prodaných 3D tiskáren. U příležitosti tohoto milníku vydala třicetiminutový dokument mapující dosavadní historii firmy. V Prusa Research aktuálně pracuje 433 lidí. V roce 2018 dosáhla firma obratu 1,136 miliardy korun a prodala 59 776 3D tiskáren.
Reklama
Jeho přezdívka je Survival. Je to nový robot pracující v jedné z továren Fordu, kde má za úkol rozvážet materiál. Robot má naprogramovanou mapu továrny, ale trasu si upravuje sám podle překážek v cestě. Při tom sleduje okolí prostřednictvím technologie LiDAR, na niž spoléhají také prototypy autonomních vozů Ford. Podle zkoušek, bylo zjištěno, že Survival ušetří denně až 40 hodin lidské práce.
Na Kickstarteru probíhá kampaň na nositelnou elektroniku Tronex, což je vlastně chytrá svítilna, kterou lze umístit na záda a která vydává silné světlo o síle dvakrát 2450 lumenů. Kromě toho funguje třeba také jako powerbanka.
V Austrálii byla vyvinuta aplikace k navození demence. Díky virtuální realitě je tak možné moci vstoupit do světa člověka žijícího s demencí. Tato nová technologie byla představena také v Česku. Stali jsme se 4. zemí v Evropě, kde se prostřednictvím VR brýlí na chvíli můžete člověkem trpícím demencí skutečně stát.
Tým výzkumníků z Telavivské University v Izraeli úspěšně vytiskl srdce z lidské tkáně a cév pomocí 3D tiskárny. Ačkoli se srdce svou velikostí nepřibližuje velikosti toho lidského (vědci jeho velikost přirovnávají k srdci králíka), je to obrovský průlom. Doufají, že v budoucnu budou schopni vyrobit srdce, které by bylo stejně velké jako lidské a mohlo by jej plně nahradit.
Díky technologii IFTTT (If this then that) mohou nové navigace TomTom spolupracovat se zařízením chytré domácnosti. Lze si tak například otevřít vrata u garáže. TomTom dále spolupracuje s chytrými asistenty Alexa a Siri.
Nové chytré hodiny HeartGuide od Omronu dokáží měřit tlak krve. Hodinky mají nafukovací řemínek, který funguje jako škrtidlo tlakoměru. Hodinky kromě toho zjistí také tep srdce.
Nerovnoměrné rozmístění planktonu je hlavním důvodem vzniku nové autonomní ponorky Harald. Tato robotická ponorka detekuje červenou fluorescenci a monitoruje tak výskyt planktonu. Nasbíraná data vědci následně vyhodnotí a vytvoří 3D mapu výskytu planktonu. Díky vzniklé mapě vědci mohou zjistit, proč v některých oblastech ubývá ryb a mořských ptáků.
Očekává se, že technologie 5G změní pojetí internetu, jak ho známe. Bude za tím stát především mnohem rychlejší odezva sítě. S 5G je ale spojena řada lživých a konspirativních teorií. Jak vznikají? A jak se šíří? Na to se podíval analytik Roman Máca z Institutu pro politiku a bezpečnost, který prozkoumal zákoutí dezinformačního webu AC24.cz.
Deset let v čele firmy v lednu oslaví Eduard Palíšek, šéf skupiny Siemens Česká republika. Řízení této obří společnosti, která v Česku zaměstnává přes 13 tisíc lidí, s sebou v poslední době nese i jeden zásadní aspekt. Je jím masivní podpora a propagace konceptu Průmysl 4.0 a digitalizace českých firem.
Dezinformace, fake news, hybridní válka. Pro mnohé námět nekonečných debat na sociálních sítích, pro Františka Vrábela každodenní práce. Jeden z nejúspěšnějších datových analytiků na světě si nebere žádné servítky, co se týče hodnocení zdejší mediální gramotnosti, stavu médií nebo třeba úlohy Facebooku a dalších sociálních sítí…
Student Gymnázia Jana Ámose Komenského v severočeském Dubí Michal Doubek přišel se zcela novým způsobem, jak s pomocí umělé inteligence výrazně zrychlit vystavování fotografií ve fotobankách a tím i zvětšit možnosti výdělku pro fotografy, kteří svoje snímky do fotobank umísťují.
Technologie 5G. Převratná novinka, na kterou čeká celý svět, ale také něco jako pověstná paní Columbová – všichni o ní mluví, ale v Česku ji (skoro) nikdo nikdy neviděl. A jak bývá mýtickým bytostem vlastní, víří kolem ní spousta neověřených zpráv a pověr… Podívali jsme se na to, co je a co není pravda.
Mladoboleslavský lékař Jaroslav Mitlener přemýšlel, jak ochránit své dcery. Místo toho, aby jim pořídil zbraň nebo pepřový sprej, vsadil na mobilní aplikaci My Bodyguard. V případě napadení jim pak stačí zatřást chytrým mobilem, který útočníka nafotí a zaznamená i údaje o poloze. Data okamžitě míří do zabezpečeného serveru, kde jsou k dispozici například policii.
Dovedete si představit, že byste při jízdě českou krajinou na kraji silnice potkali robota, který by si vás chtěl stopnout? Přesně to se mohlo před rokem stát. O stopujícího robota se zajímala celostátní média, na internetu jeho cestu po Česku sledovaly tisíce lidí… Jenže cesta skončila a mediální sláva utichla. Co tedy Matylda dělá teď?
S nárůstem počtu uživatelů chytrých telefonů přibývá i množství aplikací, které si Češi stahují a instalují. Aplikace do chytrých telefonů si podle průzkumu vzdělávacího institutu Digitální pevnosti instaluje 89 procent Čechů, častěji jsou to muži a mladí lidé. Experti na kyberbezpečnost ale upozorňují, že lidé by při instalaci měli věnovat pozornost oprávněním, které aplikace vyžadují.
Česká metropole se opět posunula ve snaze být chytrým městem. Dalším krokem je možnost pro kohokoliv, kdo má zájem, si na internetu prohlédnout rozpočet města a zjistit, jak se ho daří dodržovat. Zatím ale vázne zapojování jednotlivých městských částí.
Sledování na internetu snadno dosažitelné pornografie se nevyhýbá ani věřícím, kteří to vnímají jako hřích. Aby se ale „pokušení zla“ vyhnuli, berou si na pomoc aplikaci, která o případném selhání okamžitě informuje jejich blízké.
Aplikace, která nevidomým diabetikům přečte hladinu cukru v krvi. Hlasový asistent pro pacienty s Alzheimerovou chorobou. Inteligentní systémy, díky nimž nemusíte trávit dlouhé hodiny v čekárně, nebo chytrá podložka bránící syndromu karpálního tunelu. To všechno dokázaly party mladých nadšenců vyrobit během třídenního hackathonu v elitní pražské nemocnici.
Praha o něco zpříjemnila používání metropolitní hromadné dopravy. Nově cestující s předplaceným kupónem nemusí v peněžence vozit kartu. Kupón si stačí nahrát do aplikace PID Lítačka v mobilním telefonu.
Domy postavené s pomocí 3D tisku většinou přitáhnou i pozornost i lidí, které architektura nezajímá – žádné ostré hrany, jednoduché linie, některé připomínají futuristické představy bydlení, jiné spíš Hobitín nebo obrovská hnízda mravenců. Zajímavější než vzhled, je ovšem fakt, že vznikly nezvykle rychle. To proto, že místo dělníků je stavělo obrovské rameno 3D tiskárny. Zatím to jde ztuha, ale na vývoji tisku domů se usilovně pracuje i v Česku.
Česko je sedmou zemí v Evropě podle počtu plateb prostřednictvím chytrých hodinek, náramků a další nositelné elektroniky. První trojici tvoří Nizozemsko, Velká Británie a Švýcarsko. Celkový počet plateb přes nositelná zařízení v Evropě letos vzrostl na osminásobek v porovnání s rokem 2018. V regionu se nyní jednašedesát procent všech plateb v obchodech uskuteční bezkontaktně, což představuje nárůst o čtvrtinu. Vyplývá to ze studie společnosti Mastercard.
Jmenuje se Týna, má příjemný hlas a je pořád dobře naladěná. K tomu všemu je k dispozici nepřetržitě a bez čekání. Operátor T-Mobile přijal do týmu na infolince novou posilu v podobě virtuální asistentky. Například s vyúčtováním má dokázat poradit stejně, jako živý asistent.
Představení nového pick-upu Tesly nazvaného Cybertruck oběhlo minulý týden planetu jako jeden z největších marketingových trapasů roku, když šéf designu americké automobilky Franz von Holzhausen hozenou kovovou koulí rozbil okno, ačkoliv mělo údajně odolat i střelbě. „Napravíme to,“ nejprve na Twitteru komentoval vzniklou situaci známý vizionář a majitel automobilky Elon Musk. Konec víkendu ale ukázal, že vše byla nejspíš jen skvěle připravená show.
Brněnský celosvětový prodejce letenek Kiwi.com se chce stát globálním virtuálním dopravcem. To znamená poskytnout "na jedno kliknutí" cestovní doklad ode dveří ke dveřím. Zákazník si bude moci vše zařídit přes jednu platformu Kiwi.com, ať už se bude chtít vydat na tropickou dovolenou nebo se nechat odvézt taxíkem do jeho oblíbené restaurace. Na konferenci v USA to řekl generální ředitel a zakladatel firmy Oliver Dlouhý.
Deset let v čele firmy v lednu oslaví Eduard Palíšek, šéf skupiny Siemens Česká republika. Řízení této obří společnosti, která v Česku zaměstnává přes 13 tisíc lidí, s sebou v poslední době nese i jeden zásadní aspekt. Je jím masivní podpora a propagace konceptu Průmysl 4.0 a digitalizace českých firem.
Česká metropole se opět posunula ve snaze být chytrým městem. Dalším krokem je možnost pro kohokoliv, kdo má zájem, si na internetu prohlédnout rozpočet města a zjistit, jak se ho daří dodržovat. Zatím ale vázne zapojování jednotlivých městských částí.
Praha o něco zpříjemnila používání metropolitní hromadné dopravy. Nově cestující s předplaceným kupónem nemusí v peněžence vozit kartu. Kupón si stačí nahrát do aplikace PID Lítačka v mobilním telefonu.
Do dubna příštího roku bude na Palackého náměstí stát prototyp nové zastávky, jejíž cena v sériové výrobě nemá podle IPR Praha přesáhnout částku 200 tisíc korun. Zastávka bude částečně chytrá – cestujícím čekajícím na tramvaj nabídne signál Wi-Fi, USB port pro dobíjení a reproduktor pro osoby se sluchovým postižením. Na displeji bude zobrazovat čas příjezdu tramvají.
Rekola mají za sebou rekordní rok: počet registrovaných uživatelů narostl ze 170 tisíc na 250 tisíc a aplikaci tak má například v telefonu podle dat společnosti každý druhý obyvatel Prahy mezi 20 a 30 lety. Rekola fungují v jedenácti městech, naposledy expandovala do Písku a Mladé Boleslavi. Letos poprvé nabídla možnost vypůjčení elektrokol.
České zdravotnictví se začátkem příštího roku vstoupí nejen do nového desetiletí, ale také alespoň částečně do věku elektronizace. Prvního ledna totiž začne platit povinnost komunikovat s Českou správou sociálního zabezpečení o pracovní neschopnosti zaměstnanců v elektronické podobě prostřednictvím takzvané eNeschopenky. Jsou ale slyšet názory, že start eNeschopenky je poněkud uspěchaný.
Očekává se, že technologie 5G změní pojetí internetu, jak ho známe. Bude za tím stát především mnohem rychlejší odezva sítě. S 5G je ale spojena řada lživých a konspirativních teorií. Jak vznikají? A jak se šíří? Na to se podíval analytik Roman Máca z Institutu pro politiku a bezpečnost, který prozkoumal zákoutí dezinformačního webu AC24.cz.
Česká armáda dostane autonomní posilu. Už zkraje příštího roku by měla začít fungovat speciální letka, která se bude skládat pouze z dronů. Základ budou tvořit drony monitorovací, ale armáda počítá i s pořízením bojových bezpilotních strojů.
Ministerstvo vnitra spustilo novou podobu rozcestníku on-line služeb státu gov.cz. Současně spustilo chatbota, který provede klienty Portálem občana a pomůže jim s řešením základních problémů.
Představte si dům, který můžete ovládat z mobilu. Dům, který se učí podle vašich potřeb. Pamatuje si, jaká teplota vám doma vyhovuje nebo kolik světla vás dokáže příjemně vzbudit.
V Česku finišuje přechod na nový systém televizního vysílání. Vypínání staršího DVB-T a přechod na nový systém DVB-T2, jímž je pokryta téměř celá republika, začne v Praze už 27. listopadu, ostatní regiony budou následovat v dalších měsících. Pro řadu lidí vypnutí současného systému bude cestou, jak pozemní vysílání opustit. Nahrávají tomu, jak nabídky telefonních operátorů, tak i nástup streamovaných televizí.
V nevětraných dětských pokojích i ložnicích rodičů během noci koncentrace oxidu uhličitého výrazně překračuje zdravotní limit. Ukazují to měření provedená od července pomocí senzorů Reair v desítkách domácností a kanceláří. Nevhodné ovzduší je i v nedostatečně větraných školních třídách, kancelářích i zasedacích místnostech firem. Výsledkem je, že většinu dne trávíme v budovách se znečištěným vzduchem, jsme nesoustředění, unavení a častěji nemocní.
Operátor T-Mobile očekává, že počet domácností, pro které bude na konci roku k dispozici optická síť, překročí číslo 100 000. T-Mobile tak plní svůj plán pokrýt optikou do konce roku 2025 jeden milion tuzemských domácností.
Dovedete si představit, že byste při jízdě českou krajinou na kraji silnice potkali robota, který by si vás chtěl stopnout? Přesně to se mohlo před rokem stát. O stopujícího robota se zajímala celostátní média, na internetu jeho cestu po Česku sledovaly tisíce lidí… Jenže cesta skončila a mediální sláva utichla. Co tedy Matylda dělá teď?
Aplikace, která nevidomým diabetikům přečte hladinu cukru v krvi. Hlasový asistent pro pacienty s Alzheimerovou chorobou. Inteligentní systémy, díky nimž nemusíte trávit dlouhé hodiny v čekárně, nebo chytrá podložka bránící syndromu karpálního tunelu. To všechno dokázaly party mladých nadšenců vyrobit během třídenního hackathonu v elitní pražské nemocnici.
Domy postavené s pomocí 3D tisku většinou přitáhnou i pozornost i lidí, které architektura nezajímá – žádné ostré hrany, jednoduché linie, některé připomínají futuristické představy bydlení, jiné spíš Hobitín nebo obrovská hnízda mravenců. Zajímavější než vzhled, je ovšem fakt, že vznikly nezvykle rychle. To proto, že místo dělníků je stavělo obrovské rameno 3D tiskárny. Zatím to jde ztuha, ale na vývoji tisku domů se usilovně pracuje i v Česku.
Česko je sedmou zemí v Evropě podle počtu plateb prostřednictvím chytrých hodinek, náramků a další nositelné elektroniky. První trojici tvoří Nizozemsko, Velká Británie a Švýcarsko. Celkový počet plateb přes nositelná zařízení v Evropě letos vzrostl na osminásobek v porovnání s rokem 2018. V regionu se nyní jednašedesát procent všech plateb v obchodech uskuteční bezkontaktně, což představuje nárůst o čtvrtinu. Vyplývá to ze studie společnosti Mastercard.
S nárůstem počtu uživatelů chytrých telefonů přibývá i množství aplikací, které si Češi stahují a instalují. Aplikace do chytrých telefonů si podle průzkumu vzdělávacího institutu Digitální pevnosti instaluje 89 procent Čechů, častěji jsou to muži a mladí lidé. Experti na kyberbezpečnost ale upozorňují, že lidé by při instalaci měli věnovat pozornost oprávněním, které aplikace vyžadují.
Sledování na internetu snadno dosažitelné pornografie se nevyhýbá ani věřícím, kteří to vnímají jako hřích. Aby se ale „pokušení zla“ vyhnuli, berou si na pomoc aplikaci, která o případném selhání okamžitě informuje jejich blízké.
Chytrý mobil připojený na internet. Na začátku tohoto desetiletí skoro raritní záležitost. Dnes je situace naprosto odlišná. Chytrý mobil má nyní sedm osob z deseti. Mezi mladými do 24 let ho používá 99 procent z nich. Masivně přibývá i lidí, kteří jsou díky telefonu on-line. V roce 2010 používala internet na telefonu čtyři procenta Čechů, teď už jich jsou podle údajů Českého statistického úřadu dvě třetiny.
Více než dvě pětiny uživatelů virtuálních asistentů používaných v chytrých reproduktorech se domnívají, že si zanedlouho lépe porozumí s chytrým telefonem lépe než se skutečným živým přítelem. Šest z deseti lidí pak očekává, že do tří let budou běžně rozšířená zařízení, která budou reagovat přesně podle jejich nálady. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ericsson.
Dovedete si představit, že byste při jízdě českou krajinou na kraji silnice potkali robota, který by si vás chtěl stopnout? Přesně to se mohlo před rokem stát. O stopujícího robota se zajímala celostátní média, na internetu jeho cestu po Česku sledovaly tisíce lidí… Jenže cesta skončila a mediální sláva utichla. Co tedy Matylda dělá teď?
S nárůstem počtu uživatelů chytrých telefonů přibývá i množství aplikací, které si Češi stahují a instalují. Aplikace do chytrých telefonů si podle průzkumu vzdělávacího institutu Digitální pevnosti instaluje 89 procent Čechů, častěji jsou to muži a mladí lidé. Experti na kyberbezpečnost ale upozorňují, že lidé by při instalaci měli věnovat pozornost oprávněním, které aplikace vyžadují.
Česká metropole se opět posunula ve snaze být chytrým městem. Dalším krokem je možnost pro kohokoliv, kdo má zájem, si na internetu prohlédnout rozpočet města a zjistit, jak se ho daří dodržovat. Zatím ale vázne zapojování jednotlivých městských částí.
Sledování na internetu snadno dosažitelné pornografie se nevyhýbá ani věřícím, kteří to vnímají jako hřích. Aby se ale „pokušení zla“ vyhnuli, berou si na pomoc aplikaci, která o případném selhání okamžitě informuje jejich blízké.
Už odcházíte?
To nejlepší ze SvětChytře.cz v mailu
Zajímá vás, co píšeme? Nechte si jednou týdne zasílat upozornění na nejzajímavější články mailem. Stačí se přihlásit!